Cybersikkerhed er i høj grad ledelsens ansvar

Cybersikkerhed er ikke længere kun en opgave for it-afdelingen. En ny strategibog gør det klart, at direktionsgangen skal tage aktivt ansvar for virksomhedens digitale forsvar.

Artikel top billede

Danske virksomheder bliver dagligt ramt af hackerangreb, som årligt koster millioner af kroner.

Det er for længst gået op for erhvervslivet og virksomhedernes it-afdelinger, men nu skruer en ny strategibog op for kravene.

Cybersikkerhed er således ikke længere en teknisk disciplin. Det er en ledelsesopgave på direktionsniveau og i bestyrelserne.

Det er hovedbudskabet i ”The Cybersecurity Power Play: A Boardroom Guide to Digital Defense” af Krishna Rajagopal, som netop er udkommet.

Bogen bliver beskrevet som en strategisk guide til beslutningstagere i toppen af organisationen, hvor ansvaret for cyberberedskab ikke længere kan uddelegeres.

The Cybersecurity Power Play henvender sig til ledere og direktører uden teknisk baggrund og gør cybersikkerhed til en integreret del af forretningsstrategien.

Bogen beskriver blandt andet eksempler på angreb som dem mod Equifax, hvor 148 millioner amerikaneres data blev lækket efter en manglende sikkerhedsopdatering, og Marriott, der opdagede datalæk over flere år efter opkøbet af Starwood.

Forfatteren fremhæver i den forbindelse, hvordan fraværet af ledelsesmæssigt fokus på cybersikkerhed kan udløse både tillidskriser, søgsmål og millionbøder.

Indholdsmæssigt bliver læseren taget i hånden gennem klassiske begreber som malware og phishing og videre til konkrete modeller og ledelsesværktøjer.

Særligt bliver tekniske krav oversat til operationelle handlinger på områder som måling, krisehåndtering og ressourcestyring.

Netop det menneskelige aspekt i områder som træning, kultur og fastholdelse bliver fremhævet som den mest undervurderede forsvarslinje.

Et andet centralt emne i bogen er governance: Hvordan bliver cybersikkerhed forankret i topledelsen?

Bogen foreslår blandt andet dashboards og et sæt af strategiske spørgsmål, der kan gøre sikkerhed til et fast diskussionsemne i direktioner og bestyrelser på linje med økonomi og drift.

Krishna Rajagopal gennemgår cases fra bl.a. detailhandlen, luftfart og finans, som supplerer de strategiske pointer med håndgribelig realisme.

Samtidig gør en teknisk ordbog og sort-hvid-illustrationer det komplekse stof mere tilgængeligt uden at forsimple det.

For forfatteren er det dog vigtigt at understrege, at The Cybersecurity Power Play ikke er en teknisk manual, men et ledelsesværktøj for enhver topleder med ansvar for virksomhedens fremtid, både digital og forretningsmæssigt.

Med andre ord begynder og slutter digital sikkerhed i den øverste ledelse.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S