Det offentlige gemmer alle danske websider

Det Kongelige Bibliotek og Statsbiblioteket indsamler nu alt offentligt tilgængeligt indhold på den danske del af internettet. Siden første juli har web-indholdet i lighed med trykt materiale været omfattet af afleveringspligt for at sikre danskernes digitale kulturarv.

Den danske del af internettet indsamles nu for første gang systematisk af Det Kongelige Bibliotek og Statsbiblioteket.

De to biblioteker vil fremover fire gange om året høste indholdet på danske domæner og i fremtiden også andre danske sider.

Den første gennemgang af dk-domæner blev sat i gang i juli, efter at også internettet med en ny lov er blevet omfattet af den såkaldte afleveringspligt.

Den sikrer, at alle bøger, aviser og andre tryksager findes i arkiverne på Det Kongelige Bibliotek og Statsbiblioteket.

- Vi har kørt nogle forsøg med vores system, men begyndte den første reelle indsamling af indholdet på dk-domænet midt i juli, siger driftsleder Bjarne Andersen fra Netarkivet, der hører under Statsbiblioteket og Det Kongelige Bibliotek og står for indsamlingen af materialet.

Kun nyt indhold

Fremover vil indsamlingen af indholdet på den danske del af internettet finde sted fire gange om året, men kun indhold der er ændret eller nyt i forhold til seneste indsamling vil fremover reelt blive arkiveret.

Udover den generel indsamling af indhold vil der med hyppigere intervaller på helt ned til en time bliver indsamlet indhold fra 80 udvalgte websider, der endnu ikke er endeligt udpeget, men typisk vil være nyheds-hjemmesider.

- Derudover vil vi to-tre gange om året udvælge events som et Folketingsvalg eller en anden stor begivenhed og arkivere det materiale, der dukker op på nettet i den forbindelse, siger Bjarne Andersen.

Ud fra erfaringer fra Sverige og Island med lignende indsamlinger vurderer Bjarne Andersen, at der i første omgang bliver behov for at afsatte 12 terabytes-lagerplads til de oplysninger, der samles ind i år.

Dobbelt-data

De indsamlede data opbevares af sikkerhedshensyn både på Det Kongelige Bibliotek i København og på Statsbiblioteket i Århus.

- Adgangen til materialet bliver meget restriktiv, og der vil i udgangspunktet kun blive givet adgang til forskningsbrug, siger Bjarne Andersen.

Ansøgning om at se indholdet skal indgives til Det Kongelige Bibliotek eller Statsbiblioteket. Hvis det ønskede indhold omfatter personoplysninger, skal også Datatilsynet søges om lov.

Arkivet skal ud over forskningsbrug i nutiden sikre, at også danskernes digitale kulturarv på internettet bliver sikret for eftertiden.

Der er i 2005 afsat engangsudgifter på cirka 6,5 millioner kroner til etablering af netarkiv og udvikling af systemerne, og der forventes fremover at blive brugt cirka tre millioner kroner årligt på driften.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos