Producent af luksusbiler indrømmer: Data er blevet kompromitteret i stort hackerangreb

Produktionen af Jaguar og Land Rover er stadig berørt efter hackerangrebet, som ramte den britiske bilfabrikant 31. august.

Artikel top billede

(Foto: Jaguar Land Rover / PR)

Nu erkender den britiske bilproducent Jaguar Land Rover, at data er blevet kompromiteret i det cyberangreb, som også har lammet produktionen af biler.

"Som et resultat af vores igangværende undersøgelse mener vi nu, at nogle data er blevet påvirket, og vi informerer de relevante myndigheder. Vores undersøgelse fortsætter, og vi vil kontakte alle efter behov, hvis vi finder ud af, at deres data er blevet påvirket," lyder det ifølge Computer Weekly i en erklæring på bilproducentens hjemmeside.

En gruppe unge hackere, der kalder sig Scattered Lapsus$ Hunters, har taget ansvar for angrebet.

Gruppen har i den seneste tid købt adgang til de store, russiske ransomware-banders service-løsninger.

På baggrund af materiale fra hackergruppens kaotiske Telegram-kanal har Computerworld konkluderet, at angrebet angiveligt fandt sted gennem en sårbarhed i SAP NetWeaver. Et komplekst softwaresystem, der styrer vitale processer som logistik, finans og produktion.

Ifølge Jon Abbott, som er grundlægger og administrerende direktør for cybersikkerhedssoftwareudbyderen ThreatAware, forværrer datatyveriet kun den allerede smertefulde situation for Jaguar Land Rover.

"Enhver driftsforstyrrelse og forsinkelse i produktionen skader en virksomheds brand, og tilføjelsen af ​​stjålne data underminerer kun yderligere kundernes tillid og relationer," siger han til Computer Weekly.

Produktion står stille

Den 30. august opdagede bilproducenten, at hackere bevægede sig rundt i selskabets systemer. På de tre fabrikker i Storbritannien skulle medarbejderne være mødt ind igen i tirsdags.

Men skaden og den efterfølgende genstart af alt it og ot trækker tænder ud, så medarbejderne fortsat er hjemsendt.

Ifølge Sky News vil produktionspersonalet tidligst kunne vende tilbage til arbejdet hos Storbritanniens største bilproducent i begyndelsen af næste uge.

I en erklæring på sin hjemmeside udtalte bilproducenten:

"Siden vi blev opmærksomme på cyberhændelsen, har vi arbejdet døgnet rundt sammen med tredjeparts cybersikkerhedsspecialister for at genstarte vores globale applikationer på en kontrolleret og sikker måde."

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job