Hypet Airpods-funktion kommer ikke til at virke i Danmark

En af de mest interessante funktioner, som Apple præsenterede i denne uge, kommer ikke til at virke indenfor EU.

Artikel top billede

Danske brugere skal ikke foreløbigt forvente at få adgang til den såkaldte live translation-funktion i de nye AirPods Pro 3, som Apple præsenterede tidligere på ugen.

Funktionen gør det muligt for brugere af hovedtelefonerne at få direkte oversættelse af fremmede sprog, mens de har deres AirPods i ørerne.

I en video blev det ved præsentationen demonstreret, hvordan en engelsktalende AirPods-bruger fører en samtale med en spansktalende barista på en kaffebar, mens han har sine AirPods på.

Men ifølge en opdatering på Apples hjemmeside skal danske brugere ikke forvente, at de kan gøre brug af funktionen, når de skal bestille sangria på den næste charterrejse.

Ikke tilgængelig i EU-lande

For selvom funktionen understøtter fransk, spansk, tysk, portugisisk og engelsk, vil den ifølge Apple ikke være tilgængelig, hvis du aktuelt opholder dig i et EU-land, eller hvis du har oplyst på din Apple-konto, at du har bopæl i et EU-land.

Det betyder paradoksalt nok, at selvom funktionen fungerer med tysk, så kan du ikke bruge den i Tyskland.

Apple oplyser ikke årsagen, men det handler sandsynligvis om EU’s tech-regulering, hvor lovgivninger som Digital Markets Act, Digital Services Act og AI Act har lagt forhindringer i vejen for flere tech-giganter.

Eksempelvis har udrulningen af Apples storstilede satsning på kunstig intelligens, Apple Intelligence, i Europa også været ramt af forsinkelser, og det ventes, at funktionen først bliver tilgængelig på dansk i løbet af efteråret.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS