Artikel top billede

(Foto: Pexels/Dušan Cvetanović)

EU-Kommissionen kræver svar fra Apple, Google og Microsoft

En række it-giganter skal nu svare på spørgsmål fra EU-Kommissionen om, hvordan de beskytter deres europæiske brugere mod online-svindel.

De amerikanske tech-giganter Apple, Google og Microsoft samt hotelportalen Booking.com bliver nu afkrævet svar på en række spørgsmål fra EU-Kommissionen.

Kommissionen ønsker med henvisning til den nye tech-regulering Digital Services Act (DSA) beviser for, at selskabernes tjenester ikke bliver misbrugt af svindlere.

”Det er et grundlæggende tiltag, der skal sikre, at EU-borgerne bliver beskyttet mod svindel, samtidig med at vi skal sørge for, at platforme spiller efter EU-reglerne,” siger Thomas Regnier, talsperson for EU-Kommissionen ifølge Euronews.

Kræver oplysninger om sikkerhedstiltag

Ifølge DSA er det et krav, at ”meget store” online-platforme og søgemaskiner løbende udleverer oplysninger om, hvordan de beskytter deres brugere mod cybersvindel.

Når det gælder Apple og Google, har Kommissionen blandt andet fokus på indholdet i de to selskabers app-butikker og deres tiltag i forhold til at reducere ondsindede apps. For Booking.com handler det om, hvorvidt selskabet er i stand til at holde falske hotelværelser og lejligheder ude fra platformen.

Kommissionen efterspørger på samme måde information fra Microsoft og Google om skadelige søgeresultater på deres søgemaskiner.

DSA-reglerne gælder i øjeblikket for platforme, der i 2023 havde mere end 45 millioner brugere i EU. Det drejer sig i alt om 25 platforme, der blandt andet tæller Amazon, Facebook, Instagram, X og TikTok.