EU-Kommissionen kræver svar fra Apple, Google og Microsoft

En række it-giganter skal nu svare på spørgsmål fra EU-Kommissionen om, hvordan de beskytter deres europæiske brugere mod online-svindel.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Dušan Cvetanović)

De amerikanske tech-giganter Apple, Google og Microsoft samt hotelportalen Booking.com bliver nu afkrævet svar på en række spørgsmål fra EU-Kommissionen.

Kommissionen ønsker med henvisning til den nye tech-regulering Digital Services Act (DSA) beviser for, at selskabernes tjenester ikke bliver misbrugt af svindlere.

”Det er et grundlæggende tiltag, der skal sikre, at EU-borgerne bliver beskyttet mod svindel, samtidig med at vi skal sørge for, at platforme spiller efter EU-reglerne,” siger Thomas Regnier, talsperson for EU-Kommissionen ifølge Euronews.

Kræver oplysninger om sikkerhedstiltag

Ifølge DSA er det et krav, at ”meget store” online-platforme og søgemaskiner løbende udleverer oplysninger om, hvordan de beskytter deres brugere mod cybersvindel.

Når det gælder Apple og Google, har Kommissionen blandt andet fokus på indholdet i de to selskabers app-butikker og deres tiltag i forhold til at reducere ondsindede apps. For Booking.com handler det om, hvorvidt selskabet er i stand til at holde falske hotelværelser og lejligheder ude fra platformen.

Kommissionen efterspørger på samme måde information fra Microsoft og Google om skadelige søgeresultater på deres søgemaskiner.

DSA-reglerne gælder i øjeblikket for platforme, der i 2023 havde mere end 45 millioner brugere i EU. Det drejer sig i alt om 25 platforme, der blandt andet tæller Amazon, Facebook, Instagram, X og TikTok.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS