Derfor bliver vi ved at falde for de samme gamle løgne

I ”1000 års konspirationsteorier” spørger Ole Retsbo, hvorfor ellers rationelle mennesker vælger at tro på idéer, som strider mod både fakta og sund fornuft.

Artikel top billede

Der er ikke noget som en god, gammeldags konspirationsteori.

De lover nemlig drama, afsløringer og mennesker (eller krybdyr), som i det skjulte sidder på magten, og ifølge historiker Ole Retsbo har de været med os i mindst et årtusind.

Hans nye bog ”1.000 års konspirationsteorier” viser således, at der ikke er noget nyt ved de mange teorier, men at nutidens tempo og teknologi gør, at mistilliden hurtigt kan brede sig.

Fra Romerriget og hekseprocesser i 1500-tallet over Illuminati og The New World Order til QAnon i 2020’erne trækker forfatteren en lang historisk linje, hvor de samme mønstre går igen og igen: Fjendebilleder, myter om skjulte eliter og jagten på enkle forklaringer på komplekse begivenheder.

På den måde tegner han et billede af en kulturhistorie over menneskets behov for kontrol, men også over, hvordan man ved hjælp af frygt kan skabe en fortælling, der kan have katastrofale konsekvenser.

Bogens bærende spørgsmål handler om, hvorfor konspirationsteorier er så tiltrækkende. Men også hvorfor ellers rationelle mennesker tror på idéer, som strider mod både fakta og sund fornuft.

Ole Retsbo gennemgår en lang række konspirationsteorier, herunder ikke mindst konspirationsteorierne rettet mod jøderne, der endte med koncentrationslejre, mordet på John F. Kennedy og 9/11, der i bogen får æren af at være internettets første store konspirationsteori.

Men han forklarer også, hvem der udtænkte konspirationsteorierne, hvorfor bestemte ”mistænkte” blev udpeget som ”skurke” på bestemte tidspunkter i historien og hvilken betydning teorierne fik i det virkelige liv.

På den måde beskriver han, hvordan teorierne sjældent udspringer af ren fantasi, men af tomrummet, der opstår, når tilliden til myndigheder, medier og eksperter smuldrer.

I det vakuum kan konspirationsteorierne få magt som forklaring, fællesskab og erstatningsreligion.

Og derfor kan man uden problemer i Ole Retsbos fortælling se QAnon-tilhængeres storm på Kongressen med hashtags og livestreams spejlet i fortidens pøbel med høtyve og heksebål.

Bogen er således ikke bare et katalog over skøre påfund, men et spejl af vores tid.

1.000 års konspirationsteorier er netop udkommet.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job