Ny film klar på fredag: Når verden er 20 minutter fra undergang

Kathryn Bigelows nye og iskolde politiske thriller minder os om, at atomfaren stadig er særdeles reel – og du kan se med allerede på fredag.

Artikel top billede

(Foto: © 2025 Netflix, Inc.)

Voksede man op i 1970’erne og 1980’erne, var der hverken Onkel Reje eller John Dillermand i fjernsynet.

Næh, dengang var radio og tv for børn tit noget med hånddukker eller langskæggede mænd, der jublede over Tvinds vindmølle og sang lange, bange sange om atomtruslen iført en mundering af hængemule, hønsestrik og kapitalismekritik.

Nej, ikke alt var ubetinget bedre i gamle dage.

Med murens fald troede vi, at atomballaden trods alt var et afsluttet kapitel. Men nu buldrer krigstrommerne desværre igen.

Én god ting er dog, at vi i dag – i stedet for hippier og hængemuler – har Hollywood-film, der viser hvordan det alt for nemt kan gå rigtig galt.

Sådan en film er ”A House of Dynamite” af Kathryn Bigelow med fremragende skuespillere som blandt andet Rebecca Ferguson, Jared Harris og Idris Elba i front.

Her drejer Bigelow spændingsknappen helt ned på frysende 11 minusgrader, da en missilaffyring sætter USA i alarmberedskab, og der kun er 20 minutter til atomkatastrofen.

Herfra udfolder filmen sig i parallelle forløb som en kirurgisk dissektion af systemer og beslutninger fra militærbasen i Alaska til Situation Room i Det Hvide Hus.

Bigelow har altid haft flair for det højeksplosive – The Hurt Locker og Zero Dark Thirty er allerede moderne klassikere – men denne gang er adrenalinen blandet med et isnende fravær af helte.

Kameraet dvæler ved protokoller, data og menneskelig fejlbarlighed, og spændingen opstår præcis dér, hvor systemet begynder at vakle.

Det pudsige – eller skræmmende – er, at de fleste af os nok har en idé om, at det bliver allermest farligt, når impulsive brushoveder som Trump sidder med koderne til atomkufferten.

Men sådan behøver det ikke nødvendigvis at være, hvis man skal tro A House of Dynamite.

Den skildrer klinisk maskineriet og strukturen bag katastrofen i en verden, hvor alt kan gå galt, selv om alle handler, som de bør. Netop fordi ingen for alvor længere tror, at det værste kan ske.

A House of Dynamite har kørt i et begrænset antal biografer i et par uger, men rammer Netflix på fredag 24. oktober.

Du kan se traileren her.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S