Hvis nogen bygger denne maskine, bliver vi alle sammen udslettet

To af AI-verdenens mest dystre profeter mener, at løbet allerede er kørt. Deres nye bog ”If Anyone Builds It, Everyone Dies” er blevet en bestseller trods sin dommedagsprofeti om AI.

Artikel top billede

Forestil dig, at menneskehedens største opfindelse også bliver dens sidste.

Her taler vi dog hverken om Skynet eller HAL 9000, men om virkelighedens verden, hvor øjeblikket, hvor en maskine overgår menneskelig intelligens, også markerer begyndelsen på vores endeligt.

Det er præmissen for bestselleren “If Anyone Builds It, Everyone Dies: Why Superhuman AI Would Kill Us All”, som udkom i september.

Man kan roligt placere forfatterne Eliezer Yudkowsky og Nate Soares på holdet af folk, der er bekymrede for udviklingen af en ægte superintelligent maskine, som er noget helt andet end en avanceret sprogmodel.

Yudkowsky er kendt som grundlægger af LessWrong og Machine Intelligence Research Institute, mens Soares er instituttets nuværende direktør.

Ifølge forfatterne er AI ikke længere noget, vi bygger, men noget, der vokser frem.

Den kunstige intelligens’ indre logik er således uforståelig selv for dem, der har skabt den. Og hvis en maskine bliver klogere end os, vil den naturligt beskytte sig selv ved at fjerne den største risiko, nemlig mennesket. Det er i hvert fald bogens påstand.

Forfatterne sammenligner os blandt andet med aztekerne, der ikke kunne forstå, hvad de så, da de spanske conquistadorer ankom med deres geværer. På samme måde kan vi ikke forestille os de teknologier, som en sådan intelligens vil bruge mod os.

Eliezer Yudkowsky og Nate Soares lyder med deres næsten profetiske udsagn på nogle punkter som moderne maskinstormere.

De fremhæver dog selv, at de intet har imod teknologi som sådan, men er imod denne specifikke type teknologi og ønsker at standse et kapløb, mennesket ikke kan vinde.

Kritikere peger på flere svagheder i bogens grundfortælling. Den gentager for eksempel sit budskab om udslettelsen som uundgåeligt, men uden empirisk bevisførelse og uden den tvivlens nådegave, som kendetegner seriøs videnskabelig debat.

Andre ser værket som et nødvendigt opråb, som tvinger os til at se risikoen i øjnene, og som måske er vores tids vigtigste bog.

Uanset om man afviser eller frygter Yudkowsky og Soares’ vision, så rammer If Anyone Builds It, Everyone Dies i hvert fald en vigtig debat i tiden.

Og hvis vi faktisk kan bygge en superintelligent AI, er det jo spørgsmålet, om vi i sidste ende kan lade være med at gøre det.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

IT-Universitetet i København

IT-partner til IT-Universitetet i København

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job