Morgen-briefing: Digitaliseringsstyrelsen udskyder udfasning af løsning / Dansk it-firma rejser 26 millioner kroner til AI-drevet CFO / Datatilsynet opdaterer efter mange henvendelser

Digitaliseringsstyrelsen udskyder udfasning af løsning. Dansk it-firma rejser 26 millioner kroner til AI-drevet CFO. Datatilsynet opdaterer efter mange henvendelser. Google: Vi har nået et teknologisk kvantegennembrud. De fleste virksomheders AI-projekter bliver i testfasen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til torsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Regnen er på vej - men som altid venter der opklaring efter uvejret, og man bør huske, at den grundregel gælder i næsten alle sammenhænge. Det er blot et spørgsmål om tid.

Dagens morgen-briefing er udvalgt og skrevet af Dan Jensen.

Digitaliseringsstyrelsen udskyder udfasning af løsning

Digitaliseringssstyrelsen udskyder den planlagte nedlukning af den nuværende version af sin såkaldte MeddelelsesModel, MeMo, med mindst ni måneder.

MeMo-formatet er grundlaget under Digital Post og består af dels selve brevet, dels metadata bag det.

Det var oprindeligt planen, at MeMo 1.1 skulle lukkes ned 1. marts 2026 og her erstattes af den nye MeMo 1.2, som allerede er i drift.

Det kommer ikke til at ske. Nu kommer de to forskellige versioner til at køre ved siden af hinanden frem til i hvert fald udgangen af 2026 - og måske endnu længere.

MeMo 1.2 indeholder en række nye muligheder og funktionaliteter, der ikke findes i den ældre version.

Dansk it-firma rejser 26 millioner kroner til AI-drevet CFO

Danske Scaleup Finance gør med 26 millioner kroner fra en række investorer klar til at lancere sin nye AI-løsning Nume, som selskabet betegner som en 'AI-drevet CFO.'

Pengene kommer fra en række venturefonde fra Spanien, Irland, Island, England, Danmark og andre lande. Også tidligere Coop-direktør Kræn Østergaard har pumpet penge ind i Scaleup Finance.

I sigtekornet for Nume er de små og mellemstore virksomheder, som ifølge Scaleup Finance med løsningen hurtigt kan få adgang til det, som selskabet kalder for 'avanceret finansiel indsigt.'

“Vi vil gentænke økonomisk ledelse. I dag er CFO-rollen for mange mindre virksomheder uden for rækkevidde. Der findes næsten 50 millioner SMV’er verden over, som i dag står uden en reel finansfunktion, og det vil vi ændre. Vores mål er, at Nume bliver den CFO, de aldrig har haft råd til, men altid har haft brug for,” siger CEO og medstifter Alexander Sonne Wulff fra Scaleup Finance.

Selskabet har med sine 11 medarbejdere hovedkontor på Islands Brygge i København.

Datatilsynet opdaterer efter mange henvendelser

Efter at have modtaget mange henvendelser og spørgsmål, klarlægger Datatilsynet nu sit synspunkt om såkaldte pseudonomiserede personoplysninger.

Det sker efter, at EU-domstolen i begyndelsen af september traf afgørelse i en stor sag - som også får konsekvenser for de danske dataansvarlige.

Nu konkluderer Datatilsynet:

"I en databehandlerkonstruktion vil personoplysninger, som er pseudonymiseret af den dataansvarlige, efter Datatilsynets opfattelse blive ved med at være personoplysninger, så længe oplysningerne behandles på den dataansvarliges vegne og efter dennes instruks, idet den dataansvarlige har nøglen, som fører retur til den registrerede."

Det betyder ifølge tilsynet, at den oprindelige dataansvarlige skal have hjemmel til at videregive personoplysninger til databehandleren.

Du kan læse hele opdateringen hos Datatilsynet her.

Google: Vi har nået et teknologisk kvantegennembrud

Googles udviklere har nået det, som selskabet kalder for et 'teknologisk gennembrud' på kvanteområdet.

Der er tale om kvantealgoritmen ‘Quantum Echoes’, der ifølge Google som den "første kvantealgoritme nogensinde viser vejen til praktisk anvendelse af kvanteteknologien - potentielt inden for blot fem år."

Quantum Echoes kan ifølge Google udføre beregninger 13.000 gange hurtigere end de i dag hurtigste supercomputere på jorden.

"Fremskridtene med Quantum Echoes og Willow-chippen betyder, at Google er optimistisk i forhold til, at man inden for fem år vil se virkelige eksempler på resultater, som kun er mulig med kvantecomputere. Google forventer samtidig, at man vil opdage og opfinde flere praktiske anvendelser af teknologien, i takt med at man udvikler en sikker og stabil kvantecomputer i fuld skala," lyder det fra selskabet.

Google har netop skrevet om resultaterne i det anerkendte videnskabs-tidsskrift Nature, og den artikel kan du læse her.

De fleste virksomheders AI-projekter bliver i testfasen

Blot 13 procent af verdens virksomheder lykkes med at få deres AI-projekter ud af testfasten og i brug i hele organisationen.

Sådan lyder det fra Cisco, som har kigget nærmere på, hvad der skal til for at få succes med AI.

"Mange mangler stadig de grundlæggende forudsætninger - både teknisk og organisatorisk - for at få teknologien til at løfte produktiviteten og skabe dokumenterede resultater i forretningen," lyder det fra Cisco.

Landechef for Ciscos danske forretning, Trine Strømsnes, siger, at mange danske virksomheder er godt i gang med at flytte AI fra eksperimental-stadiet og over i den daglige drift.

"Det kræver, at fundamentet er på plads. Mange implementerer AI, før de har fået styr på data og processer. Risikoen er, at teknologien kommer i drift, før organisationen er klar til at udnytte den. Og så overhaler ambitionerne hurtigt det, som virksomhedernes infrastruktur kan bære," siger hun.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS