Bog: Når kinesisk teknologi bliver til verdenspolitik

Med House of Huawei har journalisten Eva Dou skrevet et bredt og grundigt portræt af den kinesiske techkoncern, der for længst er vokset ind i den globale magtpolitik.

Artikel top billede

I dag er Huawei et særdeles potent symbol på Kinas teknologiske ambitioner og på Vestens voksende bekymringer over den opstigende verdensmagt i øst.

Derfor har man både herhjemme og i mange andre vestlige lande aktivt fravalgt koncernen som leverandør af 5G-udstyr af hensyn til den nationale sikkerhed.

Men inden det kom så vidt, var Huawei i mange år ”bare” en af mange relativt anonyme producenter af netværksudstyr, smartphones og anden teknologisk infrastruktur.

I begyndelsen af 2025 udkom bogen House of Huawei af Washington Post-journalisten Eva Dou. Hun skildrer koncernens udvikling fra en relativt anonym startup i Shenzhen til en global gigant, der opererer i krydsfeltet mellem marked, stat og strategi.

Undervejs tegnes et billede af en organisation, der både har været ekstremt effektiv, disciplineret og teknologisk avanceret, men også ageret med tilknappethed, der giver selv de mest magtfuldkomne Silicon Valley-virksomheder kamp til stregen.

Et af de helt centrale temaer er det meget tætte forhold mellem Huawei og den kinesiske stat – hvilket jo netop er noget af det, der har givet vestlige regeringer grå hår på hovedet.

House of Huawei forsøger ikke at levere et entydigt svar på, hvor virksomheden slutter og hvor staten begynder. Men den kortlægger et system, hvor grænserne bevidst er uklare og hvor loyalitet, national interesse og forretning meget ofte flyder sammen.

Bogen dvæler også ved de begivenheder, der for alvor bragte Huawei ind i den vestlige offentligheds bevidsthed.

Det gælder f.eks. sagen om Meng Wanzhou – finansdirektør samt datter af grundlægger Ren Zhengfei – der i 2018 blev anholdt i Canada på baggrund af en amerikansk arrestordre.

Da blev Huawei centrum for en diplomatisk storkonflikt, som gjorde det klart at spørgsmål om teleudstyr, sanktioner og virksomhedsansvar ikke længere kunne adskilles fra international politik.

På dén led er House of Huawei mere end en ”blot” en virksomhedsbiografi som så mange andre.

Derimod kan den ses som et særdeles interessant bidrag til forståelsen af den teknologiske rivalisering mellem Kina og Vesten. Samt som et indblik i en virksomhed, der normalt kun udtrykker sig gennem polerede pressemeddelelser.

---

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job