Elon Musk kræver svimlende beløb fra Microsoft og OpenAI: Føler sig snydt

Sagen mellem parterne fortsætter, og Elon Musk kræver nu et ekstremt milliardbeløb fra Microsoft og OpenAI.

Artikel top billede

(Foto: Det Hvide Hus/Molly Riley)

For nylig afviste en føderal dommer i USA en anmodning fra Microsoft og OpenAI om at droppe et søgsmål fra Elon Musk mod OpenAI, som rammer Microsoft, da selskabet er medejer af ChatGPT-skaberen.

Derfor kan sagen nu gå i retten.

Elon Musk vil have et beløb på mellem 79 og 134 milliarder dollar fra OpenAI og Microsoft, da han mener, at han fortjener den "uretmæssige gevinst", som OpenAI og Microsoft har opnået med OpenAI’s teknologi.

Det fremgår af Elon Musks sagsanlæg.

Elon Musk var med til at stifte OpenAI og skød tidligt penge i selskabet, og det høje beløb, han kræver, er opstået, da han mener, at det er det, hans bidrag ville have været værd i dag.

Normalt kan investorer ikke komme efterfølgende og kræve penge for tidligere andele i selskaber, men Elon Musk føler sig snydt af OpenAI, som oprindeligt var et nonprofitselskab, men siden har ændret visse dele af sin struktur.

“Uden Elon Musk ville der ikke være nogen OpenAI. Han leverede størstedelen af ​​​​startkapitalen, gav dem sit ry og lærte dem alt, hvad han ved om at skalere en virksomhed. En fremtrædende ekspert kvantificerede værdien af ​​​​det,” sagde Elon Musks advokat Steven Molo i en erklæring til Reuters.

I et længere blogindlæg svarer OpenAI igen og påpeger, at Elon Musk aldrig var tilhænger af OpenAI’s status som nonprofit. Selskabet kalder Musks krav for useriøse og kalder det en chikanekampagne.

OpenAI’s CEO Sam Altman har flere gange ytret, at Elon Musks sagsanlæg kun er for at få OpenAI til at bruge tid og penge på det, mens Musk udvikler sin konkurrent Grok.

Microsoft og OpenAI anlægger også en sag mod Elon Musk som svar på tiltale. De to selskaber mener, at sagen mod dem er ren chikane, skriver Reuters.

Læs OpenAI’s indlæg her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S