Sådan kan du gøre dine drømme til et stærkt innovationsværktøj

Arbejdspladser går glip af tusindvis af innovative forretningsløsninger, fordi vi ikke kan huske vores drømme. Bogen ”Kom sovende til gode ideer og geniale løsninger” vil gøre op med det problem.

Artikel top billede

Googles indeksering og PageRank blev udviklet i en drøm.

Tilbage i 1996 vågnede den 22-årige Larry Page med en idé til, hvordan man kunne kortlægge og indeksere indholdet på det hastigt voksende internet.

To år senere var ideen sat i værk sammen med vennen Sergey Brin, og Google var gået fra drøm til virkelighed.

Det er en historie, som Larry Page selv har delt, og den er en af flere historier om innovative ideer, der er opstået i drømme. Historier, som Michael Rohde bruger i sin nye bog Kom sovende til gode ideer og geniale løsninger.

Den danske forsker er en del af en international forskergruppe, der beskæftiger sig med drømme og deres potentiale som innovationsmotor.

Drømme er ifølge forskerne en guldgrube af kreativitet, men desværre går de fleste ideer og løsninger tabt, fordi vi enten ikke kan huske eller ikke tager vores drømme alvorligt.

Det vil Michael Rohde ændre ved at lære os at bruge det, han kalder vores sovende ubevidste intelligens til at hjælpe os i det vågne liv.

Når vi sover, slipper hjernen for mails, input og den daglige ”vi plejer at”-logik, og den begynder at forbinde ting, der normalt ikke står ved siden af hinanden.

Drømme kan på den måde levere løsninger, når det bevidste arbejde er gået i stå.

Rohdes bog handler om at få denne ubevidste intelligens sat i spil, før ideerne forsvinder.

Bogen trækker på forskning fra blandt andet Harvard, Lunds Universitet og Universität Mannheim og dokumenterer, hvordan både kunstneriske gennembrud, videnskabelige opdagelser og kommercielle succeser er opstået i drømme.

Selv om bogen også giver værktøjer til personlig udvikling, er det interessante især bogens klare forretningsmæssige implikationer.

Michael Rohde introducerer fx begrebet drømmeinkubation som en systematisk metode til at ”sove på” komplekse problemer.

Drømmeinkubation handler om at formulere et problem, før man sover, og arbejde systematisk med at huske og opsamle nattens output.

Michael Rohde argumenterer for, at arbejdspladser hver dag går glip af indbringende nye forretningsmuligheder, fordi drømme bliver ignoreret eller glemt.

Selv om drømmetydning måske lyder som noget fra Bibelen eller new age hokus-pokus, så er bogen et nøgternt, forskningsbaseret indspark i debatten om innovation.

Den er også en udfordring til alle, der tror, at de bedste ideer opstår i vågen tilstand foran en skærm.

Måske skulle man sove på det, før man uden videre afviste metoden?

Kom sovende til gode ideer og geniale løsninger er netop udkommet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT