Sådan kan du implementere ansvarlig AI i din organisation

AI-rådgiver Noelle Russell vil med ”Scaling Responsible AI” gøre ansvarlig AI konkret og flytte den fra PowerPoint til produktion.

Artikel top billede

AI er som en tigerunge: utroligt svær at modstå. Se bare de nuttede øjne og den bløde pels og alle de uendelige muligheder, der står på spring.

Men ligesom ungen før eller siden bliver til en frygtindgydende voksen tiger, så udgør AI alvorlige farer og risici for virksomheder, der leger med kunstig intelligens uden styring.

Konflikten ligger ikke mellem klap og bid, men mellem potentiale og risiko. Teknologien kan både være nyttig og god for bundlinjen, men den er også magtfuld og fyldt med udfordringer, hvis den ikke bliver taget alvorligt af ledelsen.

Det er dette spænd, som Noelle Russell forsøger at lukke med sin nye bog ”Scaling Responsible AI”.

Som det fremgår af bogens undertitel ”From Enthusiasm to Execution” er der tale om en praktisk håndbog om, hvordan man ude i virksomhederne kan få AI til at fungere på en både indbringende, etisk og ansvarlig måde.

Noelle Russell har selv en baggrund i nogle af verdens største tech-virksomheder som IBM, Microsoft og Amazon, og hun understreger i sin bog, at ansvarlig AI er et ansvar, som hviler på ledelsens skuldre.

Det er således ikke nok at have den rigtige teknologi, der skal også ansvarlig ledelse til, hvis AI overhovedet skal fungere i praksis.

Scaling Responsible AI kan næsten følges som en manual, hvor Russell præsenterer to frameworks, som kan bruges i de fleste organisationer til at gøre ansvarlig AI konkret.

Bogen består af fire dele med en ret tydelig bevægelse: Første del handler om den konstante hype om AI og introducerer Russells LEAD AI-framework samt idéen om en AI-sandkasse.

Del to flytter fokus fra prototype til produktion og gennemgår SECURE AI-frameworket, mens den tredje del dækker mange af de klassiske knaster: forandring, modelvalg, bias og fairness. Bogens sidste del gør AI til et spørgsmål om ledelse.

Eller med andre ord går den fra udvikling over drift og til skalering, men alt sammen bundet sammen med det ansvar, som ledelsen og bestyrelsen bør påtage sig.

Inden man selv åbner bogen, kan man eventuelt se Noelle Russell folde pointerne ud på SXSW Sydney.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job