Prisen er eksploderet efter ballade: Så meget skal kineserne nu betale for en Nvidia B300-server

Told, amerikansk handelskrig og meget høj efterspørgsel har fået prisen på Nvidia-udstyr til at eksplodere i Kina. Se hvor meget Nvidias rtop-server nu koster i Kina.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Høj efterspørgsel i kombination med en række import- og handelsbarrierer har fået prisen på Nvidias eftertragtede datacenter-udstyr til at eksplodere i Kina.

Siden nytår er prisen for Nvidias top-server, B300, blevet fordoblet i Kina, hvor prisen på en enkelt server nu har rundet syv millioner yan, skriver Reuters.

Det svarer til syv millioner kroner.

Herhjemme koster en B300-server omkring fire millioner kroner.

Medvirkende til, at priserne i Kina er strøget i vejret er, at de kinesiske myndigheder i foråret med flere store kampagner gik efter at få sat en stopper for server-salget på det såkaldte grå marked, hvor chip og udstyr har fundet vej til det kinesiske marked via uigennemsigtige kanaler.

Nvidia sælger ikke officielt B300-servere i Kina på grund af amerikanske forbud og meddeler til Reuters, at selskabet ikke 'leverer service eller support' til systemerne.

Der findes flere kinesiske chip-leverandører, men de er langtfra i stand til at dække behovet.

Nvidia-serverne er dyre, selv om mange kinesiske datacenter-operatører er lunkne ved at anvende serverne, som der alene på grund af deres amerikanske ophav er en indbygget risiko ved at anvende i Kina med en uforudsigelig Donald Trump ved roret i USA.

Ifølge Reuters har knapheden på B300 og andre AI-servere i Kina fået mange til at vende sig mod muligheden for at leje kapacitet. Det har fået priserne på leje til at stige markant.

Brugen af kinesiske AI-modeller er alene i det seneste år blevet tredoblet
Selskaber som MiniMax, Zhipu og Alibabas Qwen har således meldt om mangedobling af token-forbruget på deres modeller.

Huawei og andre kinesiske chipproducenter forsøger for tiden at udfordre Nvidia på det kinesiske marked, hvor Nvidia sidder på 55 procent af markedet, mens konkurrenten

AMD, der også er amerikansk, har en andel på fire procent.

USA har formelt godkendt, at Nvidia kan eksportere den mindre slagkraftige H200-chip til Kina, men eksporten er endnu ikke kommet i gang på grund af politisk usikkerhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics