Ny konkurrence-klage over KMD

Software-virksomheden Tabulex opfordrer Konkurrencestyrelsen til at skride ind over for KMD's adfærd på det kommunale it-marked. Direktøren for Tabulex mener, at KMD med en ublu prissætning forsøger at presse den mindre konkurrent ud.

Jyllinge-firmaet Tabulex har bedt Konkurrencestyrelsen om at undersøge it-giganten KMD's adfærd på det kommunale marked for software til skoler.

- Vi er fra flere kommuner blevet gjort opmærksom på, at KMD pludselig har hævet prisen voldsomt for at modtage data fra Tabulex-systemer i KMD-systemer, siger administrerende direktør Lars Fredsted, Tabulex.

Det fik fredag Lars Fredsted til at sende et brev til Konkurrencestyrelsen med en opfordring om at undersøge, om der er grundlag for at skride ind over for KMD.

Tabulex leverer software-løsninger til skoler og er blandt andet på markedet med en løsning til administration af lærernes arbejdstid og indberetning af løn.

Løsningen benyttes af en række kommuner og konkurrerer blandt andet med et produkt fra KMD.

Presses ud

Ifølge Lars Fredsted har KMD nu hævet den samlede pris for at benytte en ekstern snitflade, der er nødvendig for at sende data fra Tabulex-systemet til KMD's lønsystem.

- Hvor det tidligere kostede et mindre årligt gebyr på cirka 3.500 kroner har vi fra flere kommuner hørt, at KMD nu endvidere kræver en helt grotesk høj pris på en krone per indbygger om året for at kommunerne kan benytte den nødvendige snitflade, siger Lars Fredsted.

Det betyder ifølge Lars Fredsted, at det i forhold til de tidligere priser nu vil koste en kommune som eksempelvis Middelfart 1.000 procent mere at benytte den nødvendige snitflade, hvis kommunen vælger Tabulex.

"Formålet kan ene og alene være at øge kommunernes omkostninger ved at skifte til og bruge Tabulex-systemer (?) idet en tilsvarende driftsafgift ikke afkræves de kommuner, som benytter systemer fra KMD," skriver Lars Fredsted i brevet til Konkurrencestyrelsen.

Computerworld bringer senere mandag KMD's kommentar til kritikken.

Flere klagepunkter

Udover den pludselige prisstigning på benyttelse af KMD's snitflade, fremfører Lars Fredsted endnu et kritikpunkt.

I brevet til Konkurrencestyrelsen hævder han, at KMD på skoleområdet i øjeblikket giver kommuner det indtryk, at kommunerne i forbindelse med kommunalreformen ikke kan opsige kontrakter før 1. januar 2007 på trods af almindelige opsigelsesfrister på seks måneder.

Det kritikpunkt afvises umiddelbart af KMD, der oplyser, at selskabet overholder de aftalte opsigelsesfrister.

Tabulex har tidligere meldt KMD til Konkurrencestyrelsen. For cirka et år siden rettede virksomheden henvendelse til styrelsen i forbindelse med sammenlægningen af fem bornholmske kommuner.

Her mente Tabulex, at KMD under fusionen forsøgte at tvinge skolerne til at droppe Tabulex til fordel for KMD.

Lars Fredsted frygter, at KMD nu forsøger noget tilsvarende i andre af landets kommuner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension