KMD afviser konkurrent-kritik af prishop

It-giganten KMD afviser kritikken fra software-konkurrenten Tabulex, der har bedt Konkurrencestyrelsen kigge på KMD's adfærd på det det kommunale marked.

Softwarevirksomheden Tabulex skyder ifølge KMD ved siden af, når virksomheden anklager KMD for forsøg på at presse den ud af markedet for skolesoftware med en ublu prissætning.

Det hævder Tabulex ellers er tilfældet, fordi KMD har hævet prisen for at benytte de snitflader, der er nødvendige for, at et Tabulex-system kan overføre data til et KMD-system.

- Det er rigtigt, at vi har ændret priserne, så der siden første januar har været driftsafgifter på de pågældende snitflader. Det har der ikke været tidligere, men det er ikke noget, der er målrettet at hæmme en enkelt kollega i branchen, siger områdedirektør Leif Ilsø, KMD.

Han fremhæver, at de pågældende snitflader benyttes af en lang række andre leverandører af software til kommuner.

Naturlig udvikling

Tidligere var de pågældende snitflader alene omfattet af en vedligeholdelsesafgift på cirka 3.500 kroner om året.

Med KMD's ændringer er der nu endvidere indført en årlig driftsafgift, som ifølge Leif Ilsø vil være afhængig af antallet af indbyggere i den pågældende kommune.

- For en kommune med cirka 10.000 indbyggere vil driftsafgiften totalt set dreje sig om 7.000 kroner per år, siger Leif Ilsø.

Indførelsen af driftsafgiften på de pågældende KMD-snitflader er sket for at tilpasse prissætningen til den måde, som KMD i øvrigt prissætter snitflader.

- Det er ikke specielt, at vi indfører driftsafgiften nu. Det er mere specielt, at den ikke har været der tidligere, siger Leif Ilsø.

Skæv prissætning

Kritikken af KMD's prissætning af snitfladerne er fremført af administrerende direktør i Tabulex, Lars Fredsted.

Han hæfter sig blandt andet ved, at KMD nye driftsafgifter alene rammer kommuner, der vælger Tabulex eller andre leverandører af systemer, der ikke er udviklet af KMD.

Den prissætning er helt naturlig, mener Leif Ilsø hos KMD. Snitfladerne er nemlig kun nødvendige, hvis kommunerne vælger systemer, der ikke er udviklet af KMD.

- Der vil selvfølgelig også være udgifter til overførsel af data, hvis man vælger KMD's pendant til Tabulex-systemet, men de vil typisk være indeholdt i prisen for den samlede løsning, siger Leif Ilsø.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job