Mattias Tesfaye siger undskyld til iPad-børnene. Men skylden ligger hos forældre, lærere og politikere der blindt digitaliserede undervisningen

Computerworld mener: Folkeskolen skal skabe fordybelse. Men en uhellig alliance af lærere, forældre og politikere har i stedet aktivt skubbet på for at digitalisere - også selvom resultaterne allerede i 2013 viste, at det kunne skade elevernes læring.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Forleden sagde børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) undskyld til en hel generation af børn og unge, som har været ofre for en digitaliseringsbegejstret og naiv tid.

Det er helt på sin plads. Tak for det, Mattias.

For hvor folkeskolen skal skabe fordybelse og muligheden for at lære at lære, har en uhellig alliance af usikre lærere, forældre og politikere i stedet aktivt skubbet på for at digitalisere - også selvom resultaterne allerede i 2013 viste, at introduktion af tablets lige frem kunne skade elevernes læring.

Det ved jeg, for Computerworld advarede allerede mod udviklingen for 10 år siden.

Det var den gang, hvor elever i tusindvis fik udleveret tablets af rare og velmenende politikere. Målet var diffust, men alle kunne lide at få en iPad.

Og skulle man, som denne skribent gjorde i en skolebestyrelse for fem-seks år siden, driste sig til at udfordre det kloge i at bruge de enormt forstyrrende mobiltelefoner som selve omdrejningspunktet for undervisningen, blev man betragtet som en lidt lattervækkende maskinstormer.

Digital natives findes ikke

Det virkede næsten som om, at jo mindre undervisere og forældre vidste om it - jo mere forhippede var de på at digitalisere undervisningen.

Dunning-Kruger effekten for fuld afterburner - og en opfattelse, der ledte til det latterlige begreb om ”digital natives”.

Det er et begreb, som enhver, der har set en gennemsnitlig 14-årig prøve at betjene andet end TikTok og YouTube på deres telefon, ved ikke findes.

At mange it-professionelle undervejs har været skeptiske, kan ikke overraske.

For vi har altid vidst, at det er direkte naivt at tro på forandring ved at droppe 300 hvide Apple-kasser af ved skoleporten og så tage tilbage til rådhuset.

Det er i det hele taget temmelig håbløst at tro, at årgange af unge mennesker af sig selv får bedre undervisning og pasning eller bliver bedre til teknologi på grund af iPads.

TopGun giver ikke flyvefærdige piloter

Det ville svare til, som undertegnede skrev i 2013, at man viste TopGun-filmene til alle danske 7. klasser i sikker forvisning om, at de unge nu kunne mestre kampfly efter endt skolegang.

Så undervisningsministerens undskyldning er helt på sin plads.

Også selvom intentionen var god nok. For vi har brug for at nuværende og kommende generationer mestre digitale færdigheder.

Men de færdigheder handler om at forstå, forholde sig kritisk til og kunne arbejde med digitale værktøjer hvor det giver mening.

På lige linje med andre vigtige værktøjer som matematik, idehistorie og sprog – alt sammen områder der som it giver adgang til andre måder at forstå, reflektere og handle.

De værktøjer kunne de blindt teknologibegejstrede godt selv have brug for.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura