Telmore klar til at satse på 3G

TDC-ejede Telmore er på linje med moderselskabet klar til at satse på 3G-mobiltelefoni. Selskabet har både en forretningsplan og et tidsrum klar for lanceringen, efter TDC mandag offentliggjorde sine 3G-planer.

Det succesrige lavprisselskab Telmore er klar til at følge i hælene på moderselskabet TDC og give kunderne mulighed for at bruge det 3G-net, som TDC åbner for kommercielt brug 3. oktober.

Telmore har således allerede planlagt, hvordan og nogenlunde hvornår selskabets mere end 500.000 mobilkunder får adgang til 3G.

- Jeg har en plan klar for, hvornår jeg stiller det til rådighed for Telmores kunder. Jeg venter med at time det, til tidspunktet er rigtigt. Tiden arbejder med os, siger Telmores administrerende direktør, Allan Christiansen.

Selve tidspunktet vil han dog ikke ud med.

På et pressemøde mandag, hvor TDC offentliggjorde selskabets 3G-planer, fortalte TDC Mobils administrerende direktør, Mads Middelboe, at TDC åbner 3G-nettet for alle de teleselskaber, der i dag bruger TDC's nuværende mobilnet.

- Telmore vil ligesom alle vores øvrige service providere, hvad enten det er internt eller eksternt, have adgang til vores 3G-net, sagde han.

Ud over Telmore drejer det sig blandt andet om L'easy og Debitel.

Ifølge dagbladet Børsen er Debitel også klar til at satse på 3G.

TDC lancerer 3G som et pc-datakort til selskabets erhvervskunder 3. oktober og vil først til november tilbyde mobiltelefoner med 3G til både private og erhvervskunder.

Selskabet koncentrerer sig i første omgang om København, Århus, Odense og Ålborg, mens en række andre danske byer kommer til næste år.

TDC vil hovedsagelig forsøge at sælge mobildata og videotelefoni, mens teleselskabet ikke vil gå i hælene på konkurrenten 3 og forsøge at sælge musik, video og anden underholdning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere