DHS til kamp mod PBS-gebyrer på nettet

Organisationen Dansk Handel og Service mener, at netbutikker betaler for høje gebyrer til PBS, når kunderne betaler i netbutikker. PBS mener, at gebyrerne afspejler omkostningerne.

Butikker på nettet betaler højere gebyrer for dankort-transaktioner til betalingsformidleren PBS end fysiske forretninger.

Det skaber utilfredshed i organisationen Dansk Handel og Service, der vil sætte fokus på at få forholdet ændret, oplyser konsulent Lars Quistgaard Bay.

DHS er ifølge Lars Quistgaard Bay utilfreds med, at PBS kræver et gebyr af forretningerne på 1,95 kroner per transaktion og endvidere forlanger en afgift på 0,1 procent af transaktionernes værdi.

De tilsvarende afgifter for fysiske forretninger er nemlig langt lavere for betaling med eksempelvis Dankort via PBS.

Ifølge direktør for betalingskort hos PBS, Nils Hilbard, er forklaringen på de høje afgifter på netbetalinger, at netbutikker betaler de reelle omkostninger ved transaktionerne, mens fysiske butikker slipper billigere.

- Det er lovreguleret, hvor meget man har lov til at opkræve for Dankort-transaktioner ved fysisk handel. Den regulering gælder ikke handel på nettet, siger Nils Hilbard.

Reguleringen har sat loft over, hvor stor en afgift der kan kræves for transaktioner i fysiske butikker, efter debatten tidligere på året om den først indførte og siden droppede afgift på 50 øre på køb med Dankort.

Men reguleringen gælder ifølge PBS-direktøren ikke for transaktioner på nettet.

- Ved internethandel betaler forretningerne en pris, der afspejler omkostningerne og den værdi, det har for forretningerne, at de på en nem og sikker måde kan gennemføre netbetalinger, siger Nils Hilbard.

I øjeblikket har PBS ingen planer om at ændre på gebyrer og afgifter, men Nils Hilbard afviser ikke, at det kan komme på tale.

- Vi har en dominerende stilling på markedet for betalingsformidling på nettet, og det gør, at vi er under kontrol af Konkurrencestyrelsen, der i øjeblikket kigger på, om vores prissætning er rimelig. Vi afventer i øjeblikket om de mener, der er behov for en regulering, siger Nils Hilbard.

PBS er ejet af en række danske pengeinstitutter samt Danmarks Nationalbank og fik sidste år et overskud på 177 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics