Udskældt dansk pirat-software i ny storaftale

Det danske it-firma DtecNet Software, der udspringer af advokatfirmaet Johan Schlüter, har landet en ny stor aftale om selskabets program til forældre, der vil kontrollere børnenes fildeling.

Også den amerikanske musikindustri har investeret i software fra det danske it-firma DtecNet Software, der udspringer af advokatfirmaet Johan Schlüter og Antipiratgruppen.

DtecNet udvikler værktøjer til at søge efter piratkopieret materiale på forskellige netværk, og firmaet har netop lanceret en ny udgave beregnet til forældre, der vil kontrollere børnenes pc'er.

Den amerikanske musikbranches organisation, IFPI, har købt retten til at distribuere programmet Digital File Check over hele verden.

Det sker efter, at den amerikanske filmbranche købte distributionsretten til den tidligere udgave i februar.

- Vi lancerede det for lidt over et år siden i Danmark og i februar i USA. Vi er blevet klar over, at det er et stort aktiv for underholdningsbranchen internationalt, så der er en del flere kontanter involveret denne gang, siger administrerende direktør Thomas Sehested.

Antipiratgruppen

Han har tidligere været ansat af Antipiratgruppen som it-ekspert, men har sammen med en række partnere fra advokatfirmaet Johan Schlüter, som står bag Antipiratgruppen, dannet DtecNet.

Thomas Sehested afviser dog, at DtecNet har noget økonomisk at gøre med Antipiratgruppen.

Programmet Digital File Check, der tidligere hed Parent File Scan, er et ganske simpelt program, der gør det muligt at vise musik- og videofiler på en pc.

Den nye udgave gør det samtidig muligt at se, hvilke filer der deles via fildelingsprogrammer.

Kritik

Parent File Scan blev mødt med kritik af flere medier, fordi programmet kun kan vise mediefiler, ikke om de er lovlige eller ulovlige.

Thomas Sehested understreger dog, at målgruppen for programmet er folk uden teknisk formåen.

- Selvfølgelig tager vi al kritik til os og prøver at lave programmet bedre, men der er også forskel på, hvem der kommer med kritikken, og vores målgruppe. Programmet gør ikke andet, end en nogenlunde erfaren computerbruger kan gøre ved at surfe rundt på nettet, fortæller han.

DtecNet arbejder nu på at udvikle en udgave til virksomheder, som vil kontrollere, at der ikke findes piratkopieret materiale i firmaets netværk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S