Hackede sig til at få en million venner

Hackeren Samy skaffede sig over en million nye venner, efter han aktiverede et Javascript på sin profil på kontakt-webstedet Myspace.com. Det tog blot 20 timer.

Over en million brugere af webstedet Myspace.com ville være hackeren Samys ven, takket være en lille stump Javascript-kode, som udnyttede webstedets usikre webapplikation.

Myspace.com, som ejes af Rupert Murdochs News Corporation, er både et dating-websted og et sted, hvor familier og klassekammerater kan vedligeholde kontakten.

Samy opdagede ifølge hans egen beretning, at en af webapplikationerne på webstedet kunne udnyttes til såkaldt cross site scripting eller XSS.

Det vil sige, at applikationen ikke kontrollerer, om et stykke kode kommer fra den rigtige server.

Det udnyttede Samy til at skrive et lille program, som fik folk, der besøgte hans profil på Myspace.com, til automatisk at tilføje ham som en nær ven på deres personlige venneliste.

På Myspace.com kan en person tilføjes kontaktlisten som "hero" eller en helt. På en profil bliver helte-kontaktpersonerne fremhævet for andre brugere.

Imidlertid ønskede Samy ikke at stoppe dér. Han ændrede koden, så de besøgende ikke blot tilføjede ham til deres kontaktliste uden at vide det, men de fik også koden med.

Det betød, at når en person besøgte en af de profiler, hvor Samy var tilføjet som en helt, så fik den besøgende automatisk også tilføjet Samy.

I løbet af blot 20 timer betød det, at over en million brugere af webstedet havde tilføjet Samy til deres liste.

Ifølge det danske sikkerhedsfirma CSIS er Samys kode det første eksempel på en orm, som benytter sig af cross site scripting.

I et e-mail-interview med webloggen Outer Court indrømmer Samy, at koden var mere effektiv, end han havde ventet, men at han var ude af stand til selv at stoppe det igen.

- Jeg ville bestemt gerne have stoppet det. Det ville ikke hjælpe blot at slette min konto hos Myspace, men jeg forsøgte det alligevel. Den eneste måde var at stoppe det ved roden, siger Samy til Outer Court.

Myspace.com blev da også tvunget til at lukke ned for at fjerne koden, men en lang række profiler bærer fortsat teksten "Samy is my hero" (Samy er min helt).

Sikkerhedseksperter forventer, at flere ondsindede programmer i fremtiden vil forsøge at udnytte cross site scripting på populære websteder til at sprede sig.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S