HP advarer mod dansk telefonfup

En række danske fupfirmaer har ifølge Hewlett-Packard ringet og misbrugt den amerikanske it-gigants navn til at hive oplysninger ud af danske virksomheder. Firmaerne lokker med HP-gaver, som aldrig dukker op.

It-giganten HP advarer nu danske virksomheder om fupfirmaer, der ringer og giver sig ud for HP i et forsøg på at sælge printertilbehør.

Ved at lokke med fiktive præmier får de oplysninger om virksomhedens printerinstallationer - men præmierne dukker aldrig op.

- Det er ikke et enkeltstående tilfælde, jeg har selv personligt hørt om en håndfuld tilfælde. Vi har et varemærke vi skal beskytte, og det bliver misbrugt i den her sammenhæng, siger Michael Bjerregaard, direktør for HP's danske printerforretning.

Ifølge ham har HP navnet på flere af fupfirmaerne, og it-selskabet er klar til at hive firmaerne i retten for at stoppe deres praksis.

- Det er klart, at det er ikke nok for os at sende en pressemeddelelse. Vi er også ude i, at vores navn nu bliver misbrugt i sådan en grad, at vi mener, at det er på den gale side af, hvad er lovligt, fortæller Michael Bjerregaard.

Fupfirmaerne har typisk koncentreret sig om mindre danske virksomheder, som tilbydes forbrugsstoffer fra HP med en speciel høj kapacitet. Forbrugsstofferne findes ikke, men firmaerne påstår, at de er så nye, at HP bare ikke selv er begyndt at sælge dem.

Michael Bjerregaard opfordrer virksomheder til at bede om navn og telefonnummer og så ringe tilbage, hvis man bliver kontaktet af et af firmaerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere