Rivaler samler støtte til åbent dokument-format

IBM og Sun indkalder nu andre firmaer i branchen til et møde om, hvordan man i fællesskab kan arbejde for at fremme det åbne dokumentformat OpenDocument.

IBM og Sun går sammen om at indkalde andre teknologiselskaber til et møde, som skal føre til nye forslag til, hvordan det åbne dokumentformat OpenDocument kan blive udbredt.

Selvom de to selskaber er rivaler på flere markeder, så har de dog en fælles interesse i at støtte OpenDocument.

Støtter Linux og andre

IBM støtter Linux og andre open source-projekter, som er indirekte afhængige af en bred accept af åbne standarder.

Sun står bag kontorpakkerne StarOffice og OpenOffice.org, som er blandt de første til at tage OpenDocument i brug.

For at formatet kan få den ønskede praktiske betydning, kræver det dog flere støtter.

Giganten på markedet for kontorsoftware, Microsoft, holder nemlig indtil videre fast i, at selskabet ikke vil gøre OpenDocument-understøttelse til en del af den næste Office-pakke.

Derfor går Sun og IBM altså sammen om at indkalde andre interessenter til et møde om, hvordan OpenDocument kan fremmes.

- Mødet er for de firmaer i branchen, som er interesserede i at implementere og fremme OpenDocument-specifikationen, siger Todd Martin, talsmand for IBM.

Sun har i denne uge understreget sin støtte til formatet ved at frigive et webbaseret værktøj til konvertering af dokumenter i lukkede formater til OpenDocument.

OpenDocument er udviklet af standardiseringskonsortiet OASIS. Formatet kan få et vigtigt blåt stempel, hvis den amerikanske delstat Massachusetts godkender en plan, som vil gøre formatet til standard i det offentlige system i delstaten.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S