Danske Magnus lærer Telia, hvad de unge vil ha'

Seks unge fra hvert deres land mødtes i går i Oslo for at lære Teliasonera om unges mobilvaner. Magnus Kreiberg, 14-årig skater, var Danmarks udsendte.

Hvad er det, de stormobilforbrugende unge ønsker sig?

Det har Teliasonera nedsat et internationalt ungdomspanel for at finde ud af, og i går mødtes det i Oslo.

Fra Danmark stillede Magnus Kreiberg, der med 15-års fødselsdag i morgen var panelets yngste.

Sammen med de fem andre medlemmer fra de skandinaviske lande, Litauen samt Moldavien skulle de give cheferne hos Teliasonera en idé om, hvad der rør sig blandt de unge i dag.

– Vi skulle fortælle om, hvordan vi bruger vores mobiltelefon, og hvordan vores omgangskreds bruger den. Og så snakkede vi om, hvordan abonnementerne kunne forbedres. For eksempel ved at gøre det billigt at snakke sammen i kort tid, som for eksempel bare 25 sekunder, siger Magnus Kreiberg.

Cheferne lyttede med

Med til mødet var nogle af de høje herrer hos Teliasonera, herunder koncernchefen for markedsføring. De sad med store ører, ifølge Magnus Kreiberg:

– De var alle sammen virkeligt interesserede i det, vi sagde. Det virkede som om, de ville bruge det, vi foreslog, siger han.

Det er i hvert fald hele ideen med ungdomspanelet.

– Vi lærer en masse om de unges mobilbrug på den her måde. Især er det interessant at høre om, hvordan det ser ud på de nye markeder i Litauen og Moldavien, siger Jan Mortensen, sponsor-manager i Telia Mobile i Danmark.

Han nævner Telia Express-abonnementet, med gratis sms uden begrænsninger som et eksempel på, at selskabet har ramt de unges behov ved at lytte til dem.

Håndplukket

I nogle lande skete udvælgelsen af medlemmer til ungdomsrådet gennem store nationale konkurrencer, men i Danmark blev Magnus Kreiberg håndplukket.

Han er nemlig med på Telia Mobiles skateboard-team, der bliver brugt til shows rundt omkring i Danmark, når Telia er ude og hverve kunder.

Efter fem år på brættet er Magnus Kreiberg blevet en af de bedste i sin aldersklasse herhjemme, og hjemme i Jægerspris øver han sig flere timer dagligt på kickflips, three-sixties, noseslides og hvad de mange akrobatiske og dødsforagtende tricks nu kaldes.

Som fast mand på Telias skateboard-hold får han sponsoreret sin telefon og har derfor den nyeste og smarteste Qtec-telefon på markedet.

– Der er både internet og MSN Messenger på. Messenger bruger jeg lidt, mest for at prøve det, men jeg bruger internettet meget. Så kan jeg lige tjekke nyhederne, siger Magnus Kreiberg.

Til gengæld er han ikke så afhængig af sms'er, siger han.

– Jeg sender ikke så mange sms'er. Højst 100 om dagen. Måske 50 – det har jeg ikke lige tal på. Men det er ingenting i forhold til nogle af pigerne, siger Magnus Kreiberg.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS