Hver fjerde arbejdsgiver kender ikke Jobnet

Trods en stor markedsføringsindsats og en kvart million CV'er, kender op mod hver fjerde arbejdsgiver ikke til AF's jobportal Jobnet, viser en undersøgelse.

Til trods for, at alle danske arbejdsløse på offentlige ydelser skal registrere deres CV i den offentlige jobdatabase Jobnet, er der mange arbejdsgivere, som slet ikke kender til muligheden for at søge arbejdskraft der.

Det viser en rapport udarbejdet af Rambøll Management for Nordisk Ministerråd.

I rapporten forsøger man at afdække, om brugen af online-baserede CV-databaser kan fremme udvekslingen af arbejdskraft mellem de nordiske lande.

Men op mod hver fjerde danske arbejdsgiver, offentlig som privat, er slet ikke opmærksom på muligheden, viser rapporten.

Endnu andre kender godt til muligheden, men mener ikke, at den AF-drevne Jobnet-database er det relevante sted at søge efter den type kandidater, som der er brug for.

Dermed bekræfter rapporten de private jobdatabaser, som over for Computerworld Online har indikeret, at mange arbejdsgivere vælger Jobnet fra, når jagten på nye medarbejdere går ind.

Samtidig klager arbejdsgivere over, at mange af de potentielle kandidater i databasen enten allerede har fundet arbejde eller slet ikke er interesseret i at få et.

Men paradoksalt nok viser undersøgelsen også, at det er i det offentlige, hvor Jobnet er funderet, at man er mest skeptisk over for brugen af Jobnet i rekrutteringen.

De private arbejdsgivere er generelt positivt indstillet over for muligheden for at bruge Jobnet, men forventer dog kun at bruge det som et supplement til de øvrige rekrutteringsaktiviteter.

Undersøgelsen dækker ud over danske Jobnet også den norske, finske og svenske pendant, og de danske arbejdsgivere er generelt mere positivt indstillede over for Jobnet, end de nordiske kolleger er for deres jobwebsteder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS