Robuste harddiske solgt med bagdør

En serie eksterne harddiske fra japanske I-O Data er blevet solgt med et bagdørsprogram i form af en netværksorm installeret på harddisken.

Japanske I-O Data advarer om, at selskabet har solgt en række eksterne harddiske, der er inficeret med en netværksorm. Det skriver VNUnet.

Harddiskene, der kun har været til salg på det japanske marked, har vist sig at være inficeret med en orm, kaldet Tompai, som spreder sig via delte netværkdrev.

Ormen kopierer desuden sig selv til Windows-systemer og åbner en bagdør til internettet.

Ingen officiel forklaring

I-O Data har ikke givet nogen officiel forklaring på, hvordan ormen er havnet på det harddisk-image, der lægges på de nye harddiske.

Bagdørsprogrammet findes på en serie af selskabets eksterne harddiske med kapaciteter på 40, 60 og 80 gigabyte.

Der er tale om en orm, der har været kendt siden september 2004, og opdaterede antivirusprogrammer burde derfor være i stand til at opdage og fjerne ormen.

Det er ikke den første episode, hvor hardwareproducenter har solgt hardware med ondsindede programmer installeret.

Problemer med andre apparater

Ifølge antivirusfirmaet F-Secure har der været tilsvarende eksempler med bærbare pc'er, mp3-afspillere, floppy-disketter og USB-nøgleringe.

I-O Data tilbyder at ombytte de pågældende diske eller anbefaler kunderne at benytte deres sædvanlige antivirusprogram til at fjerne den.

Diskene er blevet markedsført som specielt stødsikre diske, fordi selve disken er beskyttet af et lag silikone, som kan absorbere en del af energien, hvis disken eksempelvis tabes på gulvet.

http://www.trendmicro.com/vinfo/virusencyclo/default5.asp?VName=WORM%5FTOMPAI%2EA&VSect=P

http://www.f-secure.com/weblog/archives/archive-112005.html#00000723

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics