Kunstkender: Netauktioner i øget konkurrence

Siden auktionshuset Bruun Rasmussen gik på nettet er kvaliteten af effekterne på andre net-auktioner faldet, mener kunstkenderen Preben Juul Madsen. Auktionshuset Lauritz.com er uenig.

Konkurrence på net-auktioner er blevet skærpet, siden auktionshuset Bruun Rasmussen for cirka et år siden indførte net-auktioner som supplement til auktionshusets fysiske auktioner.

- Før Bruun Rasmussen gik på nettet havde eksempelvis Lauritz.com flere malerier af en kunstnerisk høj kvalitet, siger kunstkenderen Preben Juul Madsen.

Han har udgivet flere bøger og tidsskrifter om kunst og står endvidere bag hjemmesiden artfakes.dk, der følger danske og udenlandske auktioner på internettet tæt.

Lauritz afviser

Ifølge Preben Juul Madsen har konkurrencen været medvirkende til, at der samlet set optræder flere tvivlsomme effekter på auktionerne.

Hos Lauritz.com afviser kommunikationsdirektør Mette Rode, at Bruun Rasmussens introduktion på nettet har haft nogen indflydelse på forretningen.

- Det har ikke medført ændringer, at Bruun Rasmussen har introduceret net-auktioner. Hverken i form af flere eller færre kunder eller i form af anderledes varetyper, oplyser Mette Rode i en e-mail til Computerworld.

Hun understreger, at alle trends er opadgående - og at det samme er tilfældet for omsætningen, der ifølge Lauritz.com i 2005 blev på cirka 500 millioner kroner.

Plads til flere

Lauritz.com har i alt 15 auktionshuse - heraf 10 i Danmark. De enkelte huse er enten ejet af Lauritz.com eller drevet via franchise-aftaler.

Konceptchef i Lauritz.com, Kasten Skov, mener, at der er plads til endnu flere auktionshuse på det danske marked.

- Konkurrencen på internet-auktioner er skærpet fra Bruun Rasmussen, Gauguin og andre mindre huse, men der har været en betydelig vækst de seneste tre år. Jeg er sikker på, at markedet kan udvides endnu mere, siger Karsten Skov.

Han mener, at der er en naturlig øvre grænse for antallet af helt dyre effekter, men at mange andre forhold også spiller ind.

- På møbler kan vi eksempelvis se, at stadig flere forbrugere er begyndt at købe og sælge mere og langt oftere, end det typisk har været tilfældet tidligere, siger Karsten Skov.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere