Microsoft åbner døren til kildekode på klem

Microsoft giver fuldt indblik i kildekoden til Windows Server for udvalgte personer, efter EU-Kommissionen har truet med dagbøder på 15 millioner kroner. Kode-kigget skal få kommissionen til at falde til ro.

Med trusler om dagbøder på 15 millioner kroner hængende over hovedet åbner Microsoft døren til kildekoden i Windows Server på klem, så godkendte brugere via et licensprogram fremover får fuld indsigt i kildekoden.

Den for Microsoft usædvanlige beslutning skyldes den verserende sag med EU-Kommissionen, hvor der har været en del uenighed om den tekniske dokumentation, som Microsoft har stillet til rådighed.

- Senest i december har EU-Kommissionen meddelt, at den mener, at vores dokumentation er utilstrækkelig. Nu åbner vi for det hele, så vi kan diskutere de legale spørgsmål fremfor de teknologiske, siger Anders Nørskov, direktør for politik og strategi i Microsoft.

Kildekoden bliver dog ikke frit tilgængelig.

Den vil nemlig kun kunne studeres af en række godkendte personer i stil med de licensprogrammer, som i forvejen tillader udvalgte mennesker indblik i andres af Microsofts kildekoder.

Anders Nørskov vil ikke skyde på, hvor mange mennesker, der med en licens i hånden nu får fuldt indblik i kildekoden bag Windows Server, som han kalder for Microsofts "DNA".

- Jeg har ingen anelse om antallet, siger han.

Tonen skærpet

EU-Kommissionen skærpede i december tonen og truede Microsoft med dagbøder på 15 millioner kroner, hvis softwaregiganten makkede ret og øgede konkurrenternes adgang til selskabets styresystem.

Kommissionen mener, at Microsoft har forsømt at udlevere tilstrækkelige informationer om selskabets server-programmer.

EU bedyrer, at man ikke har andet valg, efter Microsoft i marts 2004 blev kendt skyldig i at misbruge sin dominerende markedsposition, hvilket førte til en rekordbøde og ordre om at åbne for selskabets systemer.

Desuden blev Microsoft dømt til at åbne for sin interface-dokumentation i en grad, så alle servere blev fuldt interoperative med Windows-pc'er og -servere.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S