TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Gates: Lang kamp mod pirat-software

Microsoft-stifter Bill Gates forudser, at der vil går mindst 10 år, før kampen mod pirat-software i Kina og Indien har bragt udbredelsen i de to lande ned på niveau med Europa og USA.

Kampen mod pirat-software i Kina og Indien kommer til at rase mindst 10 år endnu, før udbredelsen af de ulovlige kopier i de to lande kommer ned på niveauet i Europa og USA.

Det siger software-giganten Microsofts stifter Bill Gates til nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Bill Gates har Microsofts salg af software i de to lande været stigende de seneste år.

Håber det går den rigtige vej

Han håber, at det er et tegn på, at software-brugerne i de to lande er på vej til i højere grad at betale for licenser til software.

Gates henviser til, at lande som Taiwan og Sydkorea tidligere i langt højere grad var centrum for pirat-software, men at betaling for licenser er blevet langt mere udbredt i takt med en generel økonomisk vækst i de to lande.

Også etableringen af en række mindre software-firmaer i de to lande har ifølge Gates været med til at sætte fokus på at nedbringe pirat-software.

Han håber på samme udvikling i Indien og ikke mindst Kina, der ifølge analytikere indtager førstepladsen på listen over lande med stor udbredelse af pirat-software.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere