Google tager BMW til nåde efter søgefusk

Tyske BMW optræder igen på søgemaskinen Google, der ellers smed BMW på porten for få dage siden, fordi bilproducenten anvendte i tusindvis af skyggesider. De er nu fjernet.

Kun få dage efter Google smed BMW på porten for at have gået over stregen i forsøget på at sikre sig gode placeringer i Google-indexet, er den tyske bilproducent taget til nåde igen og den virtuelle dødsdom ophævet.

Det betyder, at bmw.de sammen med ligeledes udelukkede ricoh.de igen optræder i Googles søgeresultater med sine tysksprogede websites.

Skyggesider slettet

Benådningen kommer efter, at både BMW og Ricoh har dropppet de tusindvis af skyggesider, der har ført til udelukkelsen og en pageranking i den absolutte bund.

Det har betydet, at bmw.de slet ikke er dukket op på verdens mest populære søgemaskine, selv om man har søgt på BMW.

Begge selskaber havde oprettet en meget lang række sider fyldt med ord, som Google-søgere kunne tænkes at søge på.

Hvis søgeren dernæst klikker sig ind på en af de pågældende sider, bliver han omgående omdirigeret til hovedsiden på enten bmw.de eller ricoh.de.

Ikke tilladt

Metoden er af Google blevet erklæret klart ulovlig og uacceptabel i søgemaskinens index.

Det har hotelkæden SAS Radisson tidligere mærket, idet også hotelkædens hjemmeside har været sortlistet på grund af metoden.

Herhjemme anvender en række selskaber metoden, har Computerworld tidligere afsløret, De tæller blandt andre Boghandlerkæden Bog & Idé, Admiral Hotel i København og hi-fi-forhandleren Tape Connection.

Ifølge en blog skrevet af Google-medarbejderen Matt Cutts vil Google i den kommmende tid øge indsatsen mod såkaldt webspam på ikke-engelsksprogede websider.

Læses lige nu

    Annonce

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,