Terma skal levere til rumænsk flåde
Danske Terma skal levere kommando- og kontrol-systemer med datalink til tre af den rumænske flådes fregatter med endelig levering og installering inden årets udgang. Terma har netop færdigudviklet systemerne sammen med den danske flåde, hvor to skibe inden længe også skal udstyres med kommunikations-systemerne. Ifølge Terma er systemerne specielle, fordi de anvender kommercielle computer-enheder til 'civile' markedspriser.
Analyse: Google-aktie vil blive halveret
Det Dow Jones-ejede finansmagasin Barron's vurderer, at Google aktie-kurs vil blive halveret inden for det næste år som følge af øget konkurrence på markedet for søgemaskiner og nærmeste omegn fra især Mcirosoft og Yahoo, der da også har oprustet på området. Barron''s vurderer samtidig, at det stigende antal tilfælde af klik-svindel kan ramme Google.
Forbrugerstyrelsen: Klag over dyre SMS'er
Forbrugerstyrelsen opfordrer til, at man klager, hvis man får tilsendt dyre regninger, hvis børnene har købt dyre spil via mobiltelefonen. Det kan nemlig meget vel være, at man har ret til at fortryde købet, fordi der ifølge styrelsen er tale om fjernsalg, der giver 14 dages fortrydelsesret. I visse tilfælde er der endda tre måneders fortrydelsesret.