Socialminister: Boligportaler er en sag for politiet

Det er op til politiet og domstolene at skride ind over for boligportaler, der er på kant med lejeloven, når de kræver penge for at formidle kontakt mellem boligsøgende og udlejere. Det mener socialminister Eva Kjer Hansen (V).

Lejernes Landsorganisation mener, at boligportaler på nettet overtræder lejelovens såkaldte dusørregel, når de kræver penge for at formidle kontakt mellem boligsøgende og udlejere.

Socialminister Eva Kjer Hansen (V) opfordrer organisationen og utilfredse kunder til at gå til politiet og få sagerne prøvet ved domstolene.

Flere portaler

Det er blandt andre internetportalerne Bolig1.dk, Bolighit.dk, Boligmaxx.dk, Bolignu.dk, Lejebolig.dk og Lejemarked.dk, der er kommet i ministerens søgelys efter en henvendelse fra SF's boligordfører Morten Homann.

Eva Kjer Hansen skriver i et svar til Morten Homann, at det vil kræve en konkret vurdering af de enkelte portalers forretningsmodel, før man kan afgøre, om de overtræder lejelovens bestemmelser.

Konkret vurdering

Hos flere af portalerne betaler kunderne for at oprette en annonce som boligsøgende.

Samtidig får de gratis adgang til andre tjenester, som oplysninger om ledige boliger.

Eva Kjer Hansen mener, at betalingens størrelse bør indgå i vurderingen af, om den forretningsmodel er i strid med lejelovens dusørregel.

Reglen skal blandt andet hindre, at der kræves penge for oplysninger om ledige boliger.

Hvis portalerne kræver mere for annonceringen end tilsvarende annoncer koster andre steder, kan det ifølge ministeren være udtryk for, at der reelt betales for andet.

"I det omfang der reelt betales for adgang til et kartotek over ledige udlejningsboliger, er det i strid med dusørreglen", skriver ministeren.

En sag for domstolene

Eva Kjer Hansen vil ikke selv give en vurdering af, hvorvidt de enkelte boligportalers forretningsmodel er i strid med dusørreglen.

Det er ifølge ministeren en opgave for domstolene.

SF's boligordfører Morten Homann mener, at ministeren selv burde spille en mere aktiv rolle.

- Der sker i mine øjne åbenlyse overtrædelser af lejeloven på det her område. Det er ærgerligt, at ministeren ikke selv vil gå ind i sagen men i stedet spiller sorteper videre til politiet, siger Morten Homann.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics