Europæisk super-universitet på vej

EU-Kommissionen vil have sat et europæiske super-universitet i søen, der alene fokuserer på teknologi. Det nye EIT skal huse Europas bedste hjerner og skal kunne udfordre amerikanske MIT.

Europa skal forrest i feltet i det globale innovations-kapløb.

Det mener EU-Kommissionen, der derfor barsler med planer om et nyt stort europæisk teknologi-universitet, European Institute of Technologi (EIT).

Det er ideen, at det nye universitet skal tage kampen direkte op med den kendte amerikanske pendant, Massachussets Institute of Technology (MIT), der på mange måder har lagt sig i front i dag.

Frygter at sakke bagud

EU er kort og godt bange for, at Europa skal sakke bagefter USA og de øvrige fremadstormende teknologilande som Kina og Indien.

Ifølge EU-Kommissionens formand, José Manuel Barroso, vil EIT komme til at fungere som et samlingspunkt "for de allerbedste hjerner, ideer og virksomheder fra hele verden".

At det europæiske vidensniveau ikke er, hvad det har været, dokumenterer CNN med, at de 25 EU-lande i perioden 1901-1950 landede 73 procent af samtlige Nobel-priser. Fra 1995-2004 var tallet dalet til kun 19 procent.

Nu er diskussionen om, hvor EIT skal ligge under opsejling.

Franskmændene vil have det placeret nær Paris, nogle medlemmer af EU-Parlamentet vil have det i nærheden af Strasbourg, mens andre vil have det placeret andre steder.

José Barrolos idé er imidlertid, at EIT skal være et virtuelt universitet med en ganske lille central forskningskerne og en række videnscentre rundt omkring på de europæiske universiteter.

Flere af de gamle europæiske universiteter bryder sig ikke om ideen. De frygter, at et EIT vil trække penge væk fra dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S