TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Valtech jager tocifret overskudsgrad

Internetkonsulenthuset Valtechs danske datterselskab oplever stor investeringslyst og satser efter opkøbet af konkurrenten Par No. 1 interactive på at nå en overskudsgrad på 10 procent i 2006.

70 medarbejdere og stigende lyst hos kunderne til at investere ligger bag Internetkonsulenthuset Valtechs forventning om at fordoble overskudsgraden i år.

- Vi oplever pæn investeringslyst hos vores kunder og i markedet generelt. Det sammen med opkøbet af Par No. 1 interactive sidste år ligger bag vores vækst i omsætningen på 24 procent, siger Lars Bladt, administrerende direktør, Valtech.

Fra fire til 10

Afkastet på driften var forrige år godt fire procent, sidste år godt syv procent. I år er det forventningen at øge overskudsgraden til en tocifret størrelse.

- Vi skal hente 10 procent svarende til godt seks millioner, i overskud, hvis omsætningen vokser med 15 procent til 62 millioner kroner. Og det mener jeg er realistisk, siger Lars Bladt.

Overskuddet i den danske forretning faldt en anelse sidste år, men det skyldes ifølge Lars Bladt, at Valtech frem til 2004 havde opsparet et stort skatteaktiv, som blev delvist aktiveret i 2004.

Overskuddet på driften er derimod fordoblet i 2005 til 3,8 millioner kroner ud af en omsætning på godt 52 millioner.

Valtech står på tre ben, når der skal strikkes for eksempel en portalløsning sammen: En kommunikativ afdeling, en teknisk og en afdeling befolket med konsulenter.

- Det er de tre kompetencer, der skal til for at rykke igennem, siger Lars Bladt.

Slås i bredden

Valtech konkurrerer bredt i markedet qua de tre ben. Den kreative kommunikative del er typisk oppe mod andre webbureauer, mens IBM og større konsulenthuse gerne byder ind, når der er tale om traditionelle integrationsopgaver.

- Vi slås i bredden, og det er aldrig de samme, vi slås med, konstaterer Valtech-direktøren.

Han regner med, at der skal ansættes yderligere syv til 10 medarbejdere for, at de udmeldte vækstmål og den tocifrede overskudsgrad kan nås.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere