NNIT placerer udviklingscentre i Kina og Tjekkiet

Tema: Novo-selskabet NNIT åbner udviklingscentre for SAP-, Oracle- og Microsoft-teknologier i Tjekkiet og Kina. Det sker for at sikre selskabet de nødvendige kompetencer til fortsat vækst efter et godt 2005.

It-leverandøren NNIT i Novo-koncernen åbner udviklingscentre i Kina og Tjekkiet for at sikre de nødvendige medarbejdere og kompetencer til fortsat vækst.

Udviklingscentrene skal beskæftige sig med at løse opgaver for NNIT inden for primært SAP-, Oracle- og Microsoft-teknologier.

Nye udviklingscentre

- Vores vækst afhænger af, at vi hele tiden har de rigtige medarbejdere. De nye udviklingscentre skal sikre os kompetencer, som det i øjeblikket er svært at tiltrække i Danmark, siger administrerende direktør Torben Skriver Frandsen, NNIT.

NNIT har de seneste tre år placeret en del af selskabets udviklingsopgaver i lande som Pakistan og Indien.

Nu tager selskabet imidlertid næste skridt med egne centre i udlandet.

- Vi begynder i et omfang, som er styrbart, og når konceptet på et tidspunkt kører pålideligt, så eskalerer vi det i det omfang, som efterspørgslen på markedet kræver, siger Torben Skriver Frandsen.

De to centre etableres i løbet af foråret og får i første omgang 20 ansatte.

I Tjekkiet bliver det primært et SAP-udviklingscenter, mens udviklingsafdelingen i Kina skal beskæftige sig med udvikling til Microsofts og Oracles platforme.

Flere pharma-kunder

NNIT øgede i 2005 omsætningen med 11 procent til 890 millioner kroner.

Overskuddet faldt imidlertid til 71 millioner kroner, fordi der blandt andet blev udstedt medarbejderaktier.

Det sker hvert femte år til en for medarbejderne fordelagtig kurs, som selskabet udligner i forhold til markedsværdien.

Den øgede omsætning i NNIT skyldes primært nye kunder i Skandinavien og Sydeuropa inden for pharma-sektoren, hvor NNIT som del af Novo-koncernen har sit kerneområde.

Antallet af pharma-kunder er øget fra 16 til 30 i løbet af 2005.

Samtidig er der på det danske marked landet nye kunder i den offentlige sektor. Blandt andet har NNIT stået for IT- og Telestyrelsens digitalisering af Statstidende.

Ifølge Torben Skriver Frandsens har NNIT i de to første måneder af 2006 klaret sig 25 procent bedre end i samme periode sidste år.

På årsplan er forventningen en vækst i både omsætning og indtjeningen på mellem fem og 15 procent i 2006, hvor selskabet i det bedste scenarium runder en milliard kroner i omsætning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere