Pc-pres får Lenovo til at fyre 1.000

Lenovo kæmper stadig med at effektivisere produktionen af stationære pc'er efter købet af IBM's pc-division sidste år og fyrer nu 1.000 ansatte. Indtjeningen på pc'er er helt i bund.

Kinesiske Lenovo, som sidste år stod bag det opsigtsvækkende køb af IBM's pc-afdeling, fyrer nu 1.000 ansatte.

Ifølge topchef William J. Amelio går det fint med salget af bærbare pc'er, mens konkurrencen på stationære pc'er er så hård, at der er brug for yderligere effektiviseringer.

Sammen med taiwanske Acer er Lenovo hovedudfordreren til store amerikanske pc-producenter som Dell og HP.

Nedskæringerne rammer omkring fem procent af Lenovos samlede arbejdsstyrke på 21.400 medarbejdere.

Fyringerne kommer til at gå ud over afdelinger over hele verden og forventes at spare Lenovo for 1,5 milliarder kroner om året i lønudgifter.

Lenovo har samtidig valgt at flytte hovedkvarteret fra New York til Raleigh i staten North Carolina, hvor IBM altid har haft sin Thinkpad-gruppe siddende.

Analytikeren Gordon Haff fra firmaet Illuminata vurderer, at indtjeningen på markedet i dag er ekstremt lille. Lenovo er her yderligere udfordret, fordi selskabet fortsat kæmper med at integrere den opkøbte IBM-division.

Lenovo er efter købet af IBM's pc-afdeling verdens tredje største pc-producent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere