eBay kæmper mod lukning

Auktionshuset eBay kæmper for retten til "buy it now"-tjenesten, når selskabet tørner sammen med MercExchange i USA's Højesteret. Ebay finder det unfair at skulle lukke en tjeneste, mens en sag pågår.

Det amerikanske online-auktionshus eBay sætter alle sejl i den amerikanske Højesteret for at modstå det lille amerikanske selskab MercExchange, der tidligere har fået medhold i, at eBay har krænket to af selskabets patenter.

Det har ført til et fogedforbud mod eBay.

Når de to stridshaner tørner sammen i Højesteret, handler det derfor om, hvorvidt eBay skal lukke en af selskabets vigtigste tjenester, nemlig det værktøj, der hedder "buy it now".

Tjeneste er truet

Auktionshuset mener, at det må være nok med en bøde fremfor et fogedforbud, når sagerne pågår og ingen endelig afgørelse er blevet afsagt.

Ellers vil der for alvor blive åbnet for, at de store teknologivirksomheder vil kunne forfølges af små "patenttrolde", der med trusler om fogedforbud tvinger de store selskaber til dyre forlig, mener eBay.

MercExchange mener på den anden side, at patentejere skal sikres ordentlig beskyttelse - også mens de ofte langvarige sager pågår.

Sagen minder meget om en tidligere sag mod Blackberry-producenten Research in Motion, der indgik et dyrt forlig for at undgå et fogedforbud på grund af påståede patent-krænkelser.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job