It-jubel over udskydelse af terror-logning

Brancheorganisationerne i it- og telebranchen glæder sig over, at regeringen er parat til at udskyde dele af terrorpakken, som handler om den omdiskuterede data- og telelogning.

Der er glæde i it- og telebranchen over regeringens forslag om at udskyde den del af den omdiskuterede terrorpakke, som handler om data- og telelogning.

- Vi har hele tiden sagt, at man gik for hastigt frem på det her område, og vi er meget tilfredse med, at regeringen nu tager konsekvensen af den kritik, som blandt andet er kommet fra it-branchen, siger direktør i ITEK, Tom Togsverd.

Danmark alene

Brancheorganisationen ITEK under Dansk Industri glæder sig sammen med blandt andre Ib M. Tolstrup, der er direktør for organisationen Telekommunikations-industrien.

- Vi tager hatten af for de politikere, der har lyttet til vores bekymringer i en række høringsvar og glæder os over, at dele af pakken nu bliver udskudt, siger Ib M. Tolstrup.

- Alt andet end en udskydelse ville have ført til et mangelfuldt og forhastet arbejde, som samtidig ville være blevet meget omkostningskrævende, siger han.

Ib M. Tolstrup henviser til, at 16 lande indtil videre har udskudt implementeringen af en fælles EU-beslutning om øget logning.

- Set i det lys ville det være yderst betænkeligt, hvis Danmark alene gik foran på det her område og på egen hånd begik alle de dyre dumheder, som de andre efterfølgende kunne tage ved lære af, siger Ib M. Tolstrup.

Behov for tænkepause

Telekommunikationsindustrien har tidligere anslået, at det alene i engangsudgifter vil koste telebranchen cirka to milliarder kroner teknisk at leve op til regeringens ønsker.

Langt størstedelen af de udgifter er forbundet til logningsdelen.

I organisationen ITEK lægger Tom Togsverd op til, at der nu bruges kræfter på at sikre fælles fodslag med andre EU-lande på området.

- Regeringen var på vej til at gå alene, og det ville betyde, at vores løsning blev både dyr og dårlig. Nu skal tiden bruges til at finde sammen med andre lande om, hvordan vi kan løse den her opgave, siger Tom Togsverd.

- Vi skal finde nogle mere fornuftige løsninger, og sikre nogle fælles europæiske aftaler af hensyn til blandt andet systemudviklingen og de efterfølgende indkøb af løsninger, siger Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job