Milliardpulje til forskning skal sikre velfærden

Forskning, uddannelse og iværksætteri får et løft i det velfærdsudspil, som statsminister Anders Fog Rasmussen (V) præsenterede tirsdag. Regeringen vil afsætte milliarder til formålet i en særlig Globaliseringspulje.

Regeringen vil oprette en globaliseringspulje til investeringer i forskning, uddannelse, innovation og iværksætteri.

Det fremgår af det velfærdsudspil, som statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) præsenterede tirsdag.

Puljen opbygges ifølge udspillet gradvist og skal udgøre otte milliarder kroner i 2010 og 13 milliarder kroner i 2015.

Forskning og udvikling

Af puljens midler skal 4,5 milliarder kroner i 2010 gå til forskning og udvikling, hvilket skal hjælpe Danmark til at nå målet om, at en procent af bruttonational-produktet i 2010 skal gå til offentlig forskning.

Velfærdsudspillet lægger samtidig op til, at der skal være flere store og langsigtede forskningsprojekter.

Udover en styrkelse af forskningsindsatsen lægger regeringens udspil sig også i halen på andre anbefalinger fra Globaliseringsrådet og Velfærdskommissionen.

Blandt andet vil regeringen sikre flere en videregående uddannelse.

I dag gennemfører cirka 45 procent af en ungdomsårgang en ungdomsuddannelse.

Det tal vi regeringen løfte til 50 procent i 2015 via blandt andet penge fra den nye globaliseringspulje. Beløbet skal vokse gradvist til tre milliarder kroner i 2015.

Styrker iværksætteri

Udover uddannelse og forskning lægger regeringen op til, at Danmarks evne til at udvikle og markedsfører nye varer og tjenester skal styrkes.

Regeringens mål er, at de danske virksomheder og offentlige institutioner skal være blandt de mest innovative i verden.

Udspillet fra regeringens side er i forlængelse af regeringens globaliseringsudspil at afsætte en halv milliard kroner årligt fra 2007 til 2009 til at styrke innovation og iværksætteri.

I velfærdsudspillet lægger regeringen endvidere op til ændringer på en række andre områderi.

Blandt andet skal beskæftigelsen øges med 150.000 på trods af, at arbejdsstyrken falder, mens antallet af ældre stiger.

Det skal ske ved at få de unge hurtigere gennem uddannelsesystemet, og ved at hæve efterlønsalderen og pensionsalderen.

Samtidig skal flere indvandrere og efterkommere af indvandrer i arbejde.

Relevante link

Regeringens velfærdsudspil (pdf)

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS