EU-kritiske partier ignorerer .eu-domæner

Mens de EU-venlige partier i Folketinget har sikret sig et .eu-domæne, har modstanderne af EU end ikke forsøgt at score et .eu-domæne. Ikke et bevidst valg, lyder det.

Super-europæerne hos Det Radikale Venstre har et. Venstre, Konservative og Socialdemokraterne har også været på domæne-indkøb.

Men de mindre Europa-glade partier Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Socialistisk Folkeparti har ikke registreret deres eget .eu-domæne.

Der tegner sig et mønster, skulle man mene, men fra Enhedslisten lyder det, at det ikke har været en bevidst politisk manifestation.

– At købe et .eu-domæne har stort set ikke været oppe til diskussion. Vi har ikke siddet og afvist ideen, fordi vi er i mod EU. Det har nok bare ikke været prioriteret så højt, siger Enhedslistens webredaktør, Åge Skovrind.

I stedet har en privatperson i mellemtiden registreret domænet enhedslisten.eu og sørger nu for at sende besøgende videre til partiets .dk-side.

Åge Skovrind overvejer nu, om partiet skal kigge efter et par gode .eu-domænenavne til fremtidige kampagner. Domænet nejtil.eu er dog allerede blevet taget.

Satire på .eu-domænet

Danskfolkeparti.eu var heller ikke reserveret, da der blev åbnet for fri registrering 7. april, så det har privatpersonen Mikkel Winther fra Rødovre ved København købt.

– Jeg sad og købte et par eu-domæner dagen efter, de blev frigivet, og prøvede så helt tilfældigt at søge på partiernes navne. Da jeg så, at danskfolkeparti.eu ikke var taget, købte jeg det et par timer senere - bare for sjov, siger Mikkel Winther.

Han understreger, at han ikke er tilknyttet noget politisk parti og ikke vil misbruge domænet på nogen måde.

Faktisk aner han ikke, hvad det skal bruges til, og på siden opfordrer han nu besøgende til at komme med gode forslag.

– Måske kunne jeg skrive en blog om EU-politik, eller jeg kunne lave noget satire på siden, lyder Mikkel Winthers foreløbigt bedste bud.

Svært at få tilbage

Dansk Folkepartis sekretariat oplyser, at et køb af eu-domæne aldrig rigtig har været oppe at vende i partiet.

Men skulle Dansk Folkeparti på et tidspunkt ønske sig partiets eu-web-adresse, kan partiet indsende en klage til bureauet Eurid, der administrerer .eu-domænerne.

Sagen vil i så fald blive behandlet af en domstol i Prag, og ligesom praksis er med .dk-domænerne, kan domænet blive frataget den oprindelige ejer, hvis det er blevet købt i ond tro, oplyser Eurid.

At firmaer, myndigheder og andre organisationer allerede fra 7. december kunne registrere deres domænenavn, og således fik fire måneders forspring, ændrer altså ikke på sagen.

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune