Dansk firma bag Europas bedste spamfilter

It-firmaet Softscan er i London blevet hædret for både Europas bedste spam- og indholdsfilter. Det danske firma vil nu tage kampen op med de store drenge på det britiske marked.

Europas bedste spamfilter og bedste indholdsfilter er begge skabt af det danske it-firma Softscan, hvis man skal tro læserne og redaktørerne af det internationale blad SC Magazine.

Magasinet holdt i denne uge sin årlige prisuddeling i London, hvor mere end 1.300 sikkerhedsrelaterede it-produkter var nomineret i 43 kategorier.

Softscan havde seks ansatte med ved prisuddelingen. De havde ikke forventet det helt store, men løb alligevel med to priser.

- Det er jo helt vildt. Vi er pludseligt røget op i en helt anden liga end for halvandet år siden. Vi er oppe at slås med de helt store drenge og har slået dem på egen bane. Marketingmæssigt er det helt fantastisk, fortæller marketingchef Bo Engelbrechtsen på mobiltelefonen fra London.

Softscan har omkring 45 ansatte i Danmark og ejes fortsat af de tre stiftere. Selskabets produkter benyttes af omkring en kvart million brugere i 10 lande.

Sidste gav det en omsætning på knap 19 millioner kroner og et millionoverskud efter store investeringer i det tyske og engelske marked.

- Vi satser hårdt på blandt andet det engelske marked, som er meget stort og attraktivt. Nu ved folk, hvem vi er, siger Bo Engelbrechtsen.

Ifølge ham vil Softscan i løbet af få lancere en række af nye produkter, heriblandt en løsning til arkivering af e-mail for at matche de internationale konkurrenter.

Relevante link

De europæiske vindere af SC Magazine Awards

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job