Mandagens aviser om it

Kapitalfonde støvsuger TDC's reserver. Dansk Metal sparer 30 procent på it. Fastnet prisfald måske kort fornøjelse. PDA'er beskattes som computere.

Kapitalfonde støvsuger TDC’s reserver

TDC’s økonomiske bolværk i form af 43,5 milliarder kroner er væk. Det siger administrerende direktør Henning Dyremose. Alle pengene er kanaliseret ud af selskabet siden de fem fonde overtog styringen den 1 februar i år. Desuden har fondene påført TDC en stor gæld. (Morgenavisen Jyllands-posten)

Dansk Metalsparer 30 procent på it

Dansk Metal har afsluttet en omlægning af it-systemerne, som sparer fagforeningen 30 procent på budgettet. Omlægningen betyder, at medlemmer og ansatte kan bruge deres arbejdsprogrammer uanset hvor i landet, de befinder sig. (Berlingske Tidende)

Kort prisfald på fastnet-telefoni

TDC sænker i mandag priserne for at ringe fra fastnet- til mobilnettet. Men glæden kan blive kort, hvis TDC, Telia og Sonofon vinder en klagesag i juni. Hvis teleselskaberne får medhold i klagen, kan de nemlig tænkes at ville hæve prisen igen. (Børsen)

PDA'er beskattes som computere

Skattevæsenet har besluttet at kategorisere håndholdte computere, PDA'er, som computere. Dermed er der lukket for adgang til mobilt kontor på bruttolønsordningen, hvor medarbejderen kan finansiere et gode ved at lade arbejdsgiveren lægge ud, og derefter selv gå ned i løn før skat, så PDA'en reelt betales af skattefrie kroner. (Børsen)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere