Frygt for ministerskabte EPJ-monopoler

Sundhedsminister Lars Løkke Rasmussens (V) lægger op til en reduktion af antallet af leverandører af moduler til elektroniske patientjournaler. Brancheorganisationen IT-Branchen og Det Radikale Venstre advarer mod monopol-dannelse.

Selv om indenrigs- og sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V) vil sikre en fælles teknisk platform for elektroniske patientjournaler (EPJ) skal de enkelte regioner fortsat have mulighed for at vælge forskellige EPJ-moduler.

Lars Løkke Rasmussen vil dog angiveligt over en årrække reducere antallet af leverandører af EPJ-moduler som led i strategien for fremtidens patientjournaler.

Det skal ske ved at udpege nationale leverandører af eksempelvis medicin-moduler og booking-moduler efter en best practice-model.

Ønsker konkurrence

Hos Det Radikale Venstre ønsker digitaliseringsordfører Morten Østergaard ikke en central regulering af antallet af EPJ-leverandører.

- Der skal også i fremtiden være konkurrence på levering af EPJ-moduler, og derfor bør ministeren ikke indsnævre antallet af leverandører. Vi ved fra KMD's dominans i den kommunale sektor, at monopoler ikke er at foretrække, hvis man vil have et dynamisk it-marked, siger Morten Østergaard.

Også direktør i brancheorganisationen IT-Branchen, Jakob Lyngsø, mener, at det er vigtigt for udviklingen at sikre et EPJ-marked med mange leverandører i fremtiden.

- Vi har ingen forestilling om, at der kun skal være en EPJ-leverandør i hele landet. Selv om der bliver en fælles EPJ-platform på tværs af regionerne, skal vi fortsat have konkurrence og et marked med flere leverandører af forskellige former for EPJ-moduler, siger Jakob Lyngsø.

Et ønske om i højere grad at præge udviklingen på området får nu IT-Branchen til at nedsætte et sundhedsudvalg bestående af it-aktører på EPJ-området. Jakob Lyngsø forventer, at udvalget er en realitet efter sommerferien.

Nyt sundhedsudvalg

Det nye sundhedsudvalg skal give Indenrigs- og Sundhedsministeriet et it-fagligt modspil, når der skal træffes beslutninger om elektroniske patientjournaler og andre emner inden for sundheds-it.

- Hele diskussionen om EPJ viser, at det vil være en ualmindelig god idé, hvis vi samler de relevante aktører i it-branchen i et udvalg, der kan hjælpe ministeriet og de kommende regioner med at løse it-udfordringerne, siger Jakob Lyngsø.

Han opfordrer indenrigs- og sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen til at nedsætte et tilsvarende udvalg med aktører fra ministeriet, Sundhedsstyrelsen og de kommende regioner.

- Vi har haft stor succes med en tilsvarende model, hvor Finansministeriet etablerede Den Digitale Taskforce, og hvor vi samtidig nedsatte et udvalg for digital forvaltning, så de to parter kunne spille pingpong med hinanden, siger Jakob Lyngsø.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere