To danske it-selskaber blandt 100 mest lovende

De to små danske selskaber, Premitech og Telsome, er med på magasinet Red Herrings liste over de 100 mest lovende teknologiselskaber i år.

De to danske virksomheder Premitech og Telsome er kommet med på magasinet Red Herrings liste over de 100 mest lovende teknologi-virksomheder i 2006.

De 100 lovende virksomheder er blevet udvalgt blandt 700 nominerede af Red Herring, der tidligere har haft held med at spotte kommende mega-successer.

Blandt andre har Skype været på listen, ligesom både Google og eBay har været nævnt som nogle af de 100 selskaber, der spiller en ledende rolle indenfor innovation og teknologi.

- Der er stadig markeds-barrierer, men vores liste viser, at der bliver skabt store selskaber i Europa, hedder det i en meddelelse fra Red Heering.

PremiTech beskæftiger 30 medarbejdere, mens IP-telefoniselskabet Telsome har omkring 25 ansatte.

Relevant link

Red Herrings Top 100-liste

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos