Kort nyt fra it-verdenen

Underskriftindsamling mod medielicens. Business Objects vil fordoble omsætning. Knas med Politiken.dk

Underskriftindsamling mod medielicens

En underskriftindsamling på internettet sigter mod at sende et signal til regeringen om utilfredsmed med den nye medielicens. Målet er mere end 50.000 underskrifter, som skal overdrages til Kulturministeriet. http://www.pc-licens-nej-tak.skrivunder.dk/

Business Objects vil fordoble omsætning

Business Intelligence-leverandøren Business Object sigter efter at fordoble sin omsætning i Danmark i løbet af tre år. Det kraftigt øgede salg skal især komme fra en øget satsning på partnerkanalen, der skal sikre selskabets indtog i nye markeder. Til det formål har Business Objects ansat den tidligere WM-data-mand Jørgen Sand Christensen.

Knas med Politiken.dk

Politiken har det meste af mandag formiddag været ramt af problemer på hjemmesiden politiken.dk. Avisen arbejder i øjeblikket på at finde årsagen til den usatbile drift, oplyser Morten Teisner, som er ansvarlig for den kommercielle del af Politiken.dk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere