Dansk netmusik ubrugelig på mobiltelefoner

Danske forbrugere kan ikke bruge deres mobiltelefoner til at høre den musik, de lovligt køber på nettet, fordi musikken er beskyttet af Microsofts kopisikring.

Musik på mobiltelefonen er udset som et kæmpe vækstområde, men danske forbrugere skal ikke forvente at kunne høre den musik, de ellers fuldt lovligt har betalt for at hente på nettet.

Hovedparten af digital musik solgt gennem danske netbutikker som TDC og Bilka kan nemlig ikke afspilles på langt de fleste mobiltelefoner, fordi musikken kun sælges i Microsofts kopisikrede Windows Media-format.

Problemet er, at pladeselskaberne kun vil tillade at sælge deres musik i det kopisikrede Windows Media-format, som mobilproducenterne endnu ikke er klar til at understøtte.

Phonofile står bag salget af dansk netmusik, og her beklager direktør Jesper Bang-Olesen situationen.

- Hardware-producenterne har nogle principper, og det er ikke altid, at de snakker med dem, der leverer indholdet. Det er grotesk, for de kunne understøtte Microsofts musikformat, hvis de bare gad at implementere en chip til fire dollar i telefonerne, siger direktør Jesper Bang-Olesen.

Langvarig formatkrig

Format-krigen inden for digital musik har stået på i flere år, og den er naturligt nok rykket med over på mobiltelefonerne i takt med, at de har fået musik som en af hovedfunktionerne.

Mobilbranchen har selv skabt standarden OMA DRM, som bruges til at beskytte indhold på mobiltelefoner mod kopiering, også musik.

Alligevel ser situationen ud til at ændre sig.

Blandt andet Motorola har nemlig indgået en aftale, som betyder, at en række mobiltelefoner i fremtiden vil understøtte Microsofts Windows Media-format.

Samtidig lancerer Motorola i Danmark til sommer en ny model af telefonen RAZR, som nu understøtter Apples musikbutik Itunes.

- Når du tilslutter telefonen til din pc, vil iTunes genkende den, og du kan overføre din musik frem og tilbage uden besvær. Det bliver vores vigtigste satsning, fortæller Peter P. Lund fra Motorola Danmark.

Stor satsning på musik

Satsningen på musik er lige så stor hos konkurrenten Sony Ericsson, hvis væsentligste kampagne i Danmark henover sommeren gælder den nye Walkman-telefon W810i.

Den understøtter hverken kopisikrede Microsoft- eller Apple-formater og kræver derfor, at brugerne selv skal lægge deres egne cd'er ind. Men det kommer til at ændre sig, mener Sony Ericsson.

- Udviklingen rundt om hjørnet er, at du direkte fra mobiltelefonen kan downloade et helt album. Specielt operatørerne ser en mulighed i det, fordi de kan tjene nogle penge på det, siger presseansvarlig Kenneth Møller.

I Danmark tilbyder mobilselskabet 3 i samarbejde med Phonofile allerede, at brugerne direkte fra deres 3-telefon kan hente den nyeste musik, selv om hastigheden ikke er imponerende. Tjenesten benytter sig af OMA til at kopisikre musikken.

Musikkens fremtid er mobil

Et andet dansk mobilselskab er i gang med at udvikle en lignende tjeneste, som formentlig vil blive lanceret senere i år.

Mobilproducenterne er derfor ikke i tvivl om, at fremtiden inden for musik ligger på mobiltelefoner.

- Der bliver solgt 700 til 800 millioner mobiltelefoner på verdensmarkedet, og hvis de alle sammen begynder at få musikafspiller, så vil de få en kæmpe markedsandel, siger Peter P. Lundberg fra Motorola.

De seneste mobiltelefoner har samtidig muligheden for at gemme langt flere sange.

Nokia er netop klar med modellen N91, der har fire gigabyte hukommelse til blandt andet musik.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS