Dansk netmusik ubrugelig på mobiltelefoner

Danske forbrugere kan ikke bruge deres mobiltelefoner til at høre den musik, de lovligt køber på nettet, fordi musikken er beskyttet af Microsofts kopisikring.

Musik på mobiltelefonen er udset som et kæmpe vækstområde, men danske forbrugere skal ikke forvente at kunne høre den musik, de ellers fuldt lovligt har betalt for at hente på nettet.

Hovedparten af digital musik solgt gennem danske netbutikker som TDC og Bilka kan nemlig ikke afspilles på langt de fleste mobiltelefoner, fordi musikken kun sælges i Microsofts kopisikrede Windows Media-format.

Problemet er, at pladeselskaberne kun vil tillade at sælge deres musik i det kopisikrede Windows Media-format, som mobilproducenterne endnu ikke er klar til at understøtte.

Phonofile står bag salget af dansk netmusik, og her beklager direktør Jesper Bang-Olesen situationen.

- Hardware-producenterne har nogle principper, og det er ikke altid, at de snakker med dem, der leverer indholdet. Det er grotesk, for de kunne understøtte Microsofts musikformat, hvis de bare gad at implementere en chip til fire dollar i telefonerne, siger direktør Jesper Bang-Olesen.

Langvarig formatkrig

Format-krigen inden for digital musik har stået på i flere år, og den er naturligt nok rykket med over på mobiltelefonerne i takt med, at de har fået musik som en af hovedfunktionerne.

Mobilbranchen har selv skabt standarden OMA DRM, som bruges til at beskytte indhold på mobiltelefoner mod kopiering, også musik.

Alligevel ser situationen ud til at ændre sig.

Blandt andet Motorola har nemlig indgået en aftale, som betyder, at en række mobiltelefoner i fremtiden vil understøtte Microsofts Windows Media-format.

Samtidig lancerer Motorola i Danmark til sommer en ny model af telefonen RAZR, som nu understøtter Apples musikbutik Itunes.

- Når du tilslutter telefonen til din pc, vil iTunes genkende den, og du kan overføre din musik frem og tilbage uden besvær. Det bliver vores vigtigste satsning, fortæller Peter P. Lund fra Motorola Danmark.

Stor satsning på musik

Satsningen på musik er lige så stor hos konkurrenten Sony Ericsson, hvis væsentligste kampagne i Danmark henover sommeren gælder den nye Walkman-telefon W810i.

Den understøtter hverken kopisikrede Microsoft- eller Apple-formater og kræver derfor, at brugerne selv skal lægge deres egne cd'er ind. Men det kommer til at ændre sig, mener Sony Ericsson.

- Udviklingen rundt om hjørnet er, at du direkte fra mobiltelefonen kan downloade et helt album. Specielt operatørerne ser en mulighed i det, fordi de kan tjene nogle penge på det, siger presseansvarlig Kenneth Møller.

I Danmark tilbyder mobilselskabet 3 i samarbejde med Phonofile allerede, at brugerne direkte fra deres 3-telefon kan hente den nyeste musik, selv om hastigheden ikke er imponerende. Tjenesten benytter sig af OMA til at kopisikre musikken.

Musikkens fremtid er mobil

Et andet dansk mobilselskab er i gang med at udvikle en lignende tjeneste, som formentlig vil blive lanceret senere i år.

Mobilproducenterne er derfor ikke i tvivl om, at fremtiden inden for musik ligger på mobiltelefoner.

- Der bliver solgt 700 til 800 millioner mobiltelefoner på verdensmarkedet, og hvis de alle sammen begynder at få musikafspiller, så vil de få en kæmpe markedsandel, siger Peter P. Lundberg fra Motorola.

De seneste mobiltelefoner har samtidig muligheden for at gemme langt flere sange.

Nokia er netop klar med modellen N91, der har fire gigabyte hukommelse til blandt andet musik.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S