Dansk mobiludvikling truet af mangel på it-folk

Mangel på medarbejdere er den største trussel mod Danmarks førerposition inden for trådløse og mobile teknologier. Det mener Nokias Karsten Vandrup, der står i spidsen for Videnskabsministeriets teknologiske fremsyn.

Udviklingen af trådløse og mobile teknologier er en branche i hastig vækst i Danmark, men den positive udvikling risikerer at blive bremset af mangel på kvalificerede folk.

Det mener forskningschef i Nokia Danmark, Karsten Vandrup, der står i spidsen for Videnskabsministeriets teknologiske fremsyn om mobile og trådløse teknologier.

Fremsynet fremlægger en rapport med pejlemærker for udviklingen frem til 2015 på en konference i København 14. juni.

Ingen problemer

- Danmark har ingen problemer med at tiltrække store udenlandske virksomheder som Motorola og Nokia, der begge har placeret udviklingscentre her, siger Karsten Vandrup.

- Men vi har meget få uddannelser, der er specifikt målrettet udviklingen af mobile og trådløse teknologier, og det skaber en risiko for, at vi kommer til at mangle kvalificeret arbejdskraft, siger han.

Danmarks position inden for mobile og trådløse teknologier fik senest et løft, da amerikanske Motorola i begyndelsen af maj overtog taiwanske BenQ's udviklingscenter i Nordjylland.

Danmark i front

- Det skridt fra Motorola bekræfter, at Danmark reelt har en styrkeposition på det her område. Vi har virksomhederne, et stort knowhow og nogle af de dygtigste forskere. Det, vi mangler, er flere kvalificerede medarbejdere, og det ser jeg som en af de største barrierer for en fremtidig vækst, siger Karsten Vandrup.

Han ser allerede nu tegn på, at der mangler arbejdskraft i den del af it-branchen, der beskæftiger sig med mobile og trådløse teknologier.

Det skyldes ikke mindst, at der på medarbejdersiden i øjeblikket finder en generel oprustning sted.

- Vi kan se, at eksempelvis Sony-Ericsson på den anden side af Øresund i øjeblikket ansætter rigtigt mange, siger Karsten Vandrup, der selv som forskningschef i Nokia Danmark har 1.300 udviklere siddende i København.

- Danmark har potentialet til at gøre sig i den globale konkurrence på det her område, hvor de nordiske lande efter min mening i øjeblikket har den mest højtravende forskning, siger Karsten Vandrup.

Flere kandidater

En fortsat positiv udvikling kræver dog, at branchen også fremover har adgang til kvalificeret arbejdskraft, mener Karsten Vandrup.

- Vi skal have en mere fokuseret indsats, og så skal vi have uddannet flere, siger han.

Karsten Vandrup peger på, at der er behov for i højere grad at sammentænke de danske uddannelser inden for mobil og trådløs kommunikation.

Samtidig efterlyser han et større samarbejde mellem branchen og universiteterne om at forudsige kravene til fremtidens medarbejdere.

- Det tager fem år at uddanne en ingeniør, og derfor vil det være en god idé, hvis universiteterne og virksomhederne i højere grad sammen lægger en strategi for, hvilke egenskaber fremtidens kandidater skal besidde, siger Karsten Vandrup.

Relevant link

Konference om fremtidens mobile og trådløse kommunikation

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS