Knald eller fald for bibliotekers porno-filtrering

Biblioteksstyrelsens løsning med hardwarebokse til at holde pornoen ude af bibliotekernes børneafdelinger står og falder med det enkelte biblioteks implementering.

Bibliotekernes nye pornofiltrering via særlige bokse risikerer at blive en fiasko, fordi der langt fra er tænkt nok over implementeringen af systemet.

It- og sikkerhedsekspert Peter Vestergaard fra sikkerheds-kompetencecenteret hos Pricewaterhouse-Coopers er overbevist om, at biliotekernes nye bokse kan bringes til at fungere, men han frygter, at man undervurderer implementeringen og dermed får skabt en fiasko på 80 procent af bibliotekerne.

- Man har undervurderet opgaven, hvis man går ud med en boks, knalder den på og går hjem igen, siger Peter Vestergaard.

Det kan i værste fald betyde, at at forkerte internetsider vil blive blokeret, at internetforbindelsen vil blive langsom samt en række andre problemer.

Boks fra Sonicwall

Det bliver en hardwareboks fra Sonicwall, som skal holde pornoen væk fra computerskærmene på bibliotekernes børneafdelinger landet over.

Biblioteksstyrelsen har sammen med Atea valgt løsningen, efter at kulturminister Brian Mikkelsen (K) har lovet folkebibliotekerne gratis pornofiltrering til deres børneafdelinger.

Boksen skal indgå i et allerede etableret miljø på landets biblioteker. Og de enkelte bibliotekers netværk er opbygget meget forskelligt, påpeger Peter Vestergaard.

- Jeg tror, produktet kan være ganske udmærket. Men det svære er at have nogle dygtige folk, som er i stand til at gennemteste, afprøve og skalere boksene til de enkelte biblioteker, siger han.

Risikerer problemer

Alligevel mener Peter Vestergaard ikke at Biblioteksstyrelsen har valgt en boks, fordi det umiddelbart er det nemmeste at implementere på bibliotekerne.

- Det er ikke en unormal løsning. Jeg vil bare håbe, at man sørger for ikke at forstyrre de øvrige tjenester. Hvis man ikke har skelet til det, risiker man at skabe større problemer, end man løser, siger Peter Vestergaard.

Samtlige biblioteker vil allerede i juni blive orienteret om løsningen.

Samtidig får bibliotekerne mulighed for at tilmelde sig filterløsningen, som også kan stoppe spyware sites, blokere chat-programmer og beskytte mod brugen af P2P-netværk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere