Unwire i medvind satser på udlandet

Danske Unwire har stor succes med at levere indholdsplatforme til europæiske medie- og televirksomheder. Norden er stort set hjemme. Nu er blikket rettet mod resten af Europa.

Manglende standarder for, hvordan indhold skal præsenteres på mobiltelefoner er blevet en lukrativ forretning for danske Unwire.

Virksomheden kan som nogle af de få i Europa stille en samlet platform til rådighed for europæiske medie- og televirksomheder, der vil supplere deres forretning med mobile løsninger.

Dækker Norden

Salget af Unwires platformsløsninger går så godt, at selskabet i år kan notere et resultat efter skat på 6,7 millioner kroner ud af et bruttoresultat på godt 19 millioner kroner.

Af konkurrencehensyn oplyser selskabet ikke omsætningen.

Ifølge selskabets administrerende direktør, Ivan Sandqvist, er selskabet vokset så meget, at tiden er kommet til at bryde ud af de nordiske rammer og etablere sig i flere europæiske lande.

– Vi mener, at vi dækker Norden ret godt og er i gang med at ekspandere til nogle større europæiske lande, hvor vi har fået flere væsentlige aktører som kunder, siger han.

Han afviser at fortælle, hvilke lande det drejer sig om.

Klarer det over driften

Tavsheden om de konkrete planer skyldes ifølge direktøren ikke så meget hensynet til konkurrenterne som det forhold, at ekspansions-planerne endnu ikke er præsenteret internt i selskabet.

Af regnskabet fremgår det, at Unwire har etableret et dansk datterselskab med navnet Unwire Germany og yderligere et tysk datterselskab med navnet Unwire GmbH.

– De kunder, som vi har fået i de andre europæiske lande, viser, at vi har nogle produkter, der er unikke. Så det er mest et spørgsmål om, hvor hurtigt vi kan ekspandere og samtidig have en effektiv organisation, siger Ivan Sandqvist.

Han afviser, at selskabet får brug for ekstra kapital til sin ekspansion eksempelvis ved tilførsel af venturekapital eller en børsnotering.

– Unwire har været profitabel fra første år, så vi kan finansiere det over driften, hvis vi skulle bruge nogle penge på international etablering, siger Unwire-direktøren.

Globalt udsyn

Selskabet har blandt andet den internationalt kendte danske mobilekspert Juha Christensen i bestyrelsen.

Juha Christensen, der har spillet en en central rolle i Microsofts arbejde inden for en mobil platform, har på det seneste været ansvarlig for udvikling af en mobil multimedieplatform for Macromedia.

Ivan Sandqvist lægger da heller ikke skjul på værdien af Juha Christensen i selskabets bestyrelse.

– Juha Christensen har både en international erfaring og et globalt udsyn, og det er klart, at det har været medvirkende til, at vi går hurtigere ud i verden, end hvis han ikke havde været her. Og så har han et bredt netværk af personer, som vi kan trække på i forskellige lande, siger han.

Unwire havde ved årets udgang 25 ansatte, men udviklingen i selskabet går så hurtigt, at der allerede nu er omkring 45 ansatte.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S