Fredagens aviser om it

It-branchen advarer mod for store gaver. TDC i strid med god børsskik. Ingen kaffe til TDC-ansatte, mens Dyremose lander millioner.

It-branchen advarer mod for store gaver

ITEK advarer it-branchen mod at give for så store gaver, at de kan bringes i en situation, hvor de beskyldes for forsøg på bestikkelse. Det sker, efter Dell er blevet skarpt kritiseret for at tilbyde en fotoprinter til gengæld for et møde med nogle embedsmænd. Dell beklager hændelsen. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

TDC i strid med god børsskik

Henning Dyremoses kasketskifte fra koncernchef til bestyrelsesformand i TDC er i strid med Nørby-udvalgets anbefalinger om god selskabssledelse. Udvalget anbefaler, at flertallet i en bestyrelse bør bestå af uafhængige bestyrelsesmedlemmer, som ikke har været medlem af direktionen. Henning Dyremose er ikke enig med udvalget og fremhæver en række eksempeler på vellykkede skift. (Berlingske Tidende)

Ingen kaffe til TDC-ansatte, mens Dyremose lander millioner

TDC-medarbejdere er fortørnede over det betydelige millionbeløb, som TDC's Henning Dyremose lander ved sin afgang som koncernchef. Der skal nemlig spares i TDC, har de fået at vide, og det gælder helt ned til kaffe og rundstykker til de ansatte, ligesom der bliver 720 færre stillinger til næste år. En menig TDC-medarbejder får omkring 19.000 kroner om måneden. (Politiken)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere